0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. T.

Yine Klasik Ben ve yine denizde kalma anlarım...
« : Temmuz 20, 2015, 12:09:11 »
Bayramda 3 gün denize çıktım... Öncesinde motorun yakıt filtrelerini değiştirmiştim... Nitekim olay sanırım bundan kaynaklı ? Dün limandan çıktığımda yaklaşık 20 dk seyirden sonra motor stop etti... Ardından zar zor bi çalıştı... 2 dk gittim... yine stop  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap hayat zor,,, teknede 8 kişiyiz... Zaten deniz işi zor iş ,,, keşke ellemeseydim diyorum içimden... motor dairesine indim... Havada ne hikmetse hep böyle havalarda azar... Netice itibari ile koyduda üstüne koydu... Çıpayı salladım... Sanırım sıkıntı depodan diyerek webastonun deposuna taktım hortumu... ilk önce filtrelere sonra enjektörden havayı aldım... Zar zor çalıştı... Sonra webasto'nun deposundan sanırsam  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap mazot azaldıgından yada herhangi bir yerden hava aldıgından yine stop etti... Yorgundum... Sıcak ayrı teknede sukuneti korumaya çalışıyorum... Olmucak dedim... Teknedekileri yakın bir beach'e çıkardım... 2.50 bot ile zor olsada iki seferde sağsalim bu işi halletim... Artık teknede yalnızdım...

Daha sakindim...

15 gün önce : fitness'da başımın arkasında bir ağrı ama fena bir ağrı geçmiyo geçmiyo... Gidiyorum tansiyon 14-8 14-10 nabız yükselince tansiyon fırlıyo... Trapez kaslarını zedelediğimdendir diyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap endişem geçsin diye doktora gittim... Doktor eveeet Kıvanç bey gençlik geçiyor ailenizde de tansiyon varmış... artık stres'ten uzak duracaksınız , alkol az en önemlisi daha az eforlu sporlar falan sayıyoda sayıyo... İçimden 3 ay sonra istanbul maratonunda koşucam doktor diyorum... Az eforlu iş diyor ya : teknenın ırgatı bozuldu diyelim 25 kilo çıpa ardında zincir az efor onu çekmesi diyorum... Sakin ol diyor ya... 16 yıllık esnafım işim insanlarla sakinlik hakgetire diyorum... Hepsini içimden diyorum he he he... Diye diye...

Teknede yalnız kalınca inceden bu ağrı yine başladı... dolaptan soğuk bir suyu enseme döktüm bu çok iyi geliyo... Motorun tüm elektronikleri dolap v.s kapatmıştım... Ama neticede bu sefer aküler bitti... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Yedek bir aküm vardı 72 amp... onu buldum ama bu sefer onun takviye kablosu nerede hiç fikrim yok... Ara ara ara yok... Oturup ağlamak istiyordum... Hıçkıra hıçkıra... Sonra kendime kızıp saçmalama bulacaksın sakin kıvanç sakin diye diye sukunetimi korumaya çalışıyordum... Takviyeyi buldum... Ama tırt...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap işe yaramadı... Marş motoru olmuş 80 derece...

Olaylar öncesinde... bir kıçtan takma motor benim teknemi ne kadar götürür / götürür mü hesapları yapıyordum... Evde hatuna şu 5hp motor'a bir braket yapıcam pervaneye bişey dolanır v.s herzaman lazım falanlar filanlar hep aklımdaydı... teknenın merdivenini 2 ayrı halatla sağlama aldım... Botun orta oturağını içinden geçirdim ve onuda iyice sardım... Bu arada hava 11 knot... 3 litre benzinim var... fikrimce çalışsa çalışsa 2 zmanlı motor en iyi ihtimalle birbucuk saat çalışır... Ama en azından bir koya sığınırım bu esen hava üstüne koyarsa daha bi sıkıntı... Bu işlerle uğraşırken güneş panelleri 12.4 ile şarj ediyo... Motorun yerini yaptım... Çıpayı çekecek derman yok... Takviyede bağlı akü ile aldım... Allahtan aküler deepşarj'lı sıkıntı yok çıpayı aldım yukarı... Motora yol verdim... 10 knot rüzgara doğru kıçta bot 1.5 deniz mili ile gidiyorum... Yok dedim bu botu alıyım... Hareket halinde son enerjim ile aldım üst güverteye... biraz daha yol verdim... 2.2 deniz mili... yakaşık limana mesafem 5-6 mil...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Motoru sancak iskele +/-20 derece açı ile kullanabiliyorum çunkü kenarlarından dolayı dönmüyor... En azından hareket alabiliyor olmak rahatlattı biraz... Bir bira açtım bir su daha döktüm enseme... Seyir alıyor olmak keyiflendirdi... Umutsuzluğum en azından biraz olsun dindi... Çözüm üretmiş olmanında mutluluğu vardı yüzümde... Ama çok yorulmuştum... Özeliikle motor ile tekne çıpadayken 2 saat uğraşmaktan kolumda kesikler parmaklarımda açıklar vardı... O açıklara birde mazot gelince tarifi zor bir açı hissediyor insan ama o an onun bile hissiyatı az kalıyor... Motorun pervanesi suyun bir karış altından geliyordu... eğer 2 karış altından gelse belkide daha iyi ilerlerdim... Ama onunla uğraşmaya mecalim yoktu... Zaman zaman bordadan düşen dalgalar pervaneyi sudan çıkartıyordu... Depodaki benzin bittiğinde yolun 3 de 1 lik mesafesini almıştım... Son kalan yaklaşık 1 litreden biraz az benzini koydum... Ve yardım istedim... Botu olan bir arkadaşımdan benzin istedim... Sağolsun 40 dk çıvarında benzin geldi... Mesafe 30 derece yönünde daraldıkça rüzgar hafiflemeye dalga azalmaya başladı benzini bol bulan ben gazı kökledim seyir hızım 2.7 mil'e çıktı... Limana arkadaşımın yardımı ile yanaştım... Tekneyi şehir beslemesine bağladım ve aküleri redresör ile doluma bıraktım... Sabah geldiğimde aküler yeşermişti...

Bastım marş'a ağlaya zırlaya 3. kontakta çalıştı...

Şimdi hava kaçağını arayacağım... Kalın sağlıkcala Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2015, 12:17:07 Gönderen: Kıvanç Tüfekçioğlu »

*

N. Ö.

Ynt: Yine Klasik Ben ve yine denizde kalma anlarım...
« Yanıtla #1 : Temmuz 20, 2015, 13:17:49 »
Gerçekten zor anlar yaşamışsınız, ama atlatmayı da becermişsiniz. Geçmiş olsun.

Kıçtan takma motoru, hiçbir ön hazırlığınız olmadığı halde bu şekilde devreye alabilmeniz bana ilginç geldi. Aynı makina bende de var, eğer zorda kalırsam yapabileceğim bir şey daha öğrenmiş oldum. Paylaşımınız için teşekkür ederim.     Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. A.

« Yanıtla #2 : Temmuz 20, 2015, 13:30:42 »
Geçmiş olsun...Senin için yorucu biz okuyanlar için keyifli bir macera olmuş  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Z. D.

« Yanıtla #3 : Temmuz 20, 2015, 13:57:46 »
Geçmiş olsun Kıvanç korsanım. Harika bir iş çıkarmışsın  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. T.

« Yanıtla #4 : Temmuz 20, 2015, 15:15:16 »
Denizci budur.   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. Ö.

« Yanıtla #5 : Temmuz 20, 2015, 18:52:52 »
Baktımda gobek mobek yok.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yazan : 90 kilo gobekli Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kilo vermeli.

Zaten hep o murphy denen ecnebinin yuzunden.
Bir kez birseyler ters giderse eyvahhhh.
« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2015, 18:53:13 Gönderen: Murat Özturgut »
*

T. G.

« Yanıtla #6 : Temmuz 20, 2015, 23:08:37 »
Arızasız bir hayat ne kadar sıkıcı olurdu
*

K. B.

« Yanıtla #7 : Temmuz 20, 2015, 23:41:34 »

Geçmiş olsun Kıvanç korsan.
Önemli olan  çözüm üretip atlatman.
Sanırım atlattıktan sonra yazarken tatlı tatlı gülümsemişsindir yaşadıklarına.
*

K. T.

« Yanıtla #8 : Temmuz 21, 2015, 00:28:09 »
Hepinize tek tek teşekkür ederim...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Çoğu bilgi ve birikimi bu siteden ve sizlerden alıyorum...
*

A. K.

« Yanıtla #9 : Temmuz 21, 2015, 00:30:06 »
Pratik ve zekice bir çözüm olmuş, paylaşımınız için teşekkürler.
*

Y. T.

« Yanıtla #10 : Temmuz 21, 2015, 13:02:49 »
Geçmiş olsun paylaştığınız için teşekkürler
*

G. D.

« Yanıtla #11 : Temmuz 21, 2015, 14:15:21 »
Braket ve tansiyonu ihmal etme!!!
*

K. T.

« Yanıtla #12 : Temmuz 21, 2015, 15:42:25 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Braket ve tansiyonu ihmal etme!!!

Braket geldi ama teknemin o sexi kıç'ını estetik açıdan bozacak gibi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

G. D.

« Yanıtla #13 : Temmuz 21, 2015, 20:50:57 »
Teknenin kıçı seksi. Yalan değil.

Havuzlukta çok çok konforlu gözüktü...

Davulbaz klası bir ayrı....
*

Z. T.

« Yanıtla #14 : Temmuz 22, 2015, 10:23:51 »
Geçmiş olsun Kıvanç Korsanım. Her sıkıntılı anımız, gülümseyen yüzlü fotoğraflarla bitsin dilerim.