0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

L.

Ynt: Daha denizci hissetmek için sekstant kullanmak?
« Yanıtla #30 : Ocak 02, 2017, 17:17:38 »
Özgür korsanım, ben de bu kitabı almayı düşünüyordum. Kitabı beğendiniz mi? Referans kitabı mıdır? Başlangıç seviyesi mi, yoksa ileri seviye bir kitap mıdır? Çok teşekkürler.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #31 : Ocak 02, 2017, 18:15:21 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Özgür korsanım, ben de bu kitabı almayı düşünüyordum. Kitabı beğendiniz mi? Referans kitabı mıdır? Başlangıç seviyesi mi, yoksa ileri seviye bir kitap mıdır? Çok teşekkürler.
Kitap bence orta halli..
hitap seviyesi olarak başlangıç'tan ortaya kadar diyebilirim.

Güzel pratik bilgiler var ama dili (muhtemelen çeviriden) çok akıcı etkileyici gelmedi.
hani bilmediğim şeyler olsa muhtemelen anlama rahatsızlığı çekip yarıda bırakabilir veya atlayarak okurdum gibi..
ama içerik güzel.. özellikle yelken trimlerini anlamak ve uygulamak için içerik güzel.. şekiller resimler başarılı..

sonuç olarak, evet, tavsiye ederim.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

L.

« Yanıtla #32 : Ocak 02, 2017, 18:54:31 »
Teşekkür ederim Özgür korsan.

*

S. Z.

« Yanıtla #33 : Ocak 05, 2017, 17:51:15 »
1. Almanaksız olmaz.
2. Suat Korsan'a Facebook'ta yazdığımı tekrarlayayım:
"Bu sekstantlar seyirde çok işe yarıyor. Yan çevirince şahane telefon, tablet standı oluyor."

Hahahaha,,,, sonunu sen söyledin di ben değil.... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. Z.

« Yanıtla #34 : Ocak 05, 2017, 18:22:02 »
Şimdi efendim, sextant öyle deve misali bir şey değil.
* Almanac'a tabiki ihtiyaç var ama öyle her sene falan da almaya gerek yok 5 yılda bri alsanız da Almanac kayanaklı hatanız sadece 1 dk olurki o da bilindiği üzere 1 mil'dir ki, başlangıçta kişiden kaybaklı hatalar dahi 5 ila 10 mil olabilmekte. Ama günümüzde Almanac'ları ücretsiz olarak internetden de indirebilir ve print ederek teknenizde bulundurabilirsiniz.
* Pahalı hatasız bir kronometreye falan da ihtiyacınız yok. Gündelik olarak kullandığınız kendi içerisinde kronometresi olan saatiniz yeterli olacaktır. Zira günümüzde günlük hatasını tespit etmek çok kolaydır ve bir kez ayarlandıktan sonra uygulamada günlük hatasını dikkate alarak hesaplarınıza etkilemeniz yeterlidir.
* Yardımcı kaynak olarak ihtiyacınız olan PUB 229 ve PUB 249'u internetden indirip bir kez print etmeniz yeterlidir.
* Çizim, hesaplama ve mevki için kullanacağınız Plotting Sheet'leri ise zaten kendiniz hazırladığınızdan onlar da sorun olmayacaktır.
* Belli zamanlarda açısal değerleri aldığınız taktirde öyle logaritmaya falan girmeye gerek kalmıyor....

Peki öyleyse neden bu kadar zor bu meret.... Çünkü ÖĞRETİLMEK İSTENMİYOR... Bilen sanki farklıymış gibi gösterilmek isteniyor. Okullar da ise boşu boşuna işin ilmine kaçılarak sonuçtan uzaklaştırılıyor öğrenmek isteyenler.  Forumda bir konu açtım ''Temel Navigasyon - Adım Adım Sextant'a Doğru'' diye. Fırsat buldukça da düzenlemeye çalışıyorum. Önce Temel Navigasyon çünkü işin temeli bu. Sextant'a geçince ise ''hadiya bu kadarmıymış bu'' dedirtirecek kadar da sade olarak sextantı anlatacağım ve takip edenlerin tümünün sextant ile mevki koyabileceğini de garanti ediyorum...
Kıyısal seyir de tabiki de sextant kullanmak akıl karı değil zaten eskden de (GPS öncesi) kullanılmazdı. Çünkü parakete seyri yapar ve kıyı alametlerinden mevki koyardık. Böylece tahmini mevkimizi fix mevkiye dönüştürürdük.
Benim iddiam GPS'i bırakın sextantı elinize falan alın değil tabiki de ama elektroniğin esaretinden bir kez kurtuldunuz mu kendi özgüveninizin (denizde) ne kadar arttığını göreceksiniz. Bunu en iyi anlamanın yolu tüm elektroniklerinizi hiç bilmediğiniz bir koya yaklaşım aşamasındayken bir kapatarak deneyenilirsiniz. Ya da açık denizde mevkinizi bile bilmediğiniz bir durumda gitmek istediğiniz yeri bulmaya çalışarak da deneyebilirsiniz. Hiç kullanmasanız bile sadece merak amaçlı dahi öğrenseniz bir çok şeyin üzerinizde olumlu yönde değiştiğini fark edeceksiniz.

Selametle.

*

H. E.

« Yanıtla #35 : Ocak 05, 2017, 22:37:01 »
.... Çünkü ÖĞRETİLMEK İSTENMİYOR... Bilen sanki farklıymış gibi gösterilmek isteniyor. Okullar da ise boşu boşuna işin ilmine kaçılarak sonuçtan uzaklaştırılıyor öğrenmek isteyenler. ...

İşte bu çok önemli bir tespit. Ben buna yürekten inanıyorum. Tıpkı rüzgar dümenleri konusunda olduğu gibi bu konu da anlatılırken hiç bilmeyen birinin anlamasını imkansız kılacak kadar fazla kavram karmaşası, hatalar, yanlış terminoloji yapılıyor.
Bu nedenle senin yazdığın konuyu çok önemsiyorum. Bitirince GekoPedia için şahane bir kaynak olacak. Kendim anlayabilir hale getireceğim ve "Aptallar için Sekstant" başlıklı çok faydalı bir eser olacak.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Z.

« Yanıtla #36 : Ocak 05, 2017, 22:51:30 »
.... Çünkü ÖĞRETİLMEK İSTENMİYOR... Bilen sanki farklıymış gibi gösterilmek isteniyor. Okullar da ise boşu boşuna işin ilmine kaçılarak sonuçtan uzaklaştırılıyor öğrenmek isteyenler. ...

İşte bu çok önemli bir tespit. Ben buna yürekten inanıyorum. Tıpkı rüzgar dümenleri konusunda olduğu gibi bu konu da anlatılırken hiç bilmeyen birinin anlamasını imkansız kılacak kadar fazla kavram karmaşası, hatalar, yanlış terminoloji yapılıyor.
Bu nedenle senin yazdığın konuyu çok önemsiyorum. Bitirince GekoPedia için şahane bir kaynak olacak. Kendim anlayabilir hale getireceğim ve "Aptallar için Sekstant" başlıklı çok faydalı bir eser olacak.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Herkesin anlayabileceği sadelikte ve de belki de ilk türkçe kaynak olacak bu kadar sade anlatımlı.... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

L.

« Yanıtla #37 : Ocak 11, 2017, 07:42:13 »
Özgür korsanım kitabı aldım, okuyorum. Aynen sizin söylediğiniz gibi. Sadece keşke kuşe kağıda ve foto-şekilleri de renkli yapsalardı daha güzel olurdu. Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2017, 07:44:00 Gönderen: Günhan Domaç »