0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

u.

Ynt: Tekneyi delmeden derinlik göstergesi montajı
« Yanıtla #15 : Nisan 28, 2017, 22:58:48 »
Hadi diyelim bunu epoksi yada Polyester ile yapıştırdık teknenin gövdesininde belli bir kalınlığı var ben çok doğru göstermeyeceği kanaatindeyim bu kalınlık aşşağı giden sinyali etkileyeceğinden belli bir hata payı olacağı düşüncesindeyimp
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Nisan 28, 2017, 23:00:30 Gönderen: Ufuk Dumlu »

*

H. E.

« Yanıtla #16 : Nisan 29, 2017, 09:01:14 »
İşte aletin guzel yanı bu. Kanaate falan aldırmayıp doğru gösteriyor.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

u.

« Yanıtla #17 : Nisan 29, 2017, 12:06:53 »
İşte aletin guzel yanı bu. Kanaate falan aldırmayıp doğru gösteriyor.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

En yakın zamanda merakım için sırf deneyeceğim ama polyesterinde bir kalınlığı var.Bence derinlik 20 cm ile 1.50 cm arası yanlış gösteriyordur.Arkadaşların yazdığı navionics biraz hikaye çoğunluk yerde derinlikler doğru değil sığacıkta bakıyorum bazı yerlerde derinlik ölçer ile alakası yok farklı bişey yazıp geçmişler

*

M. C.

« Yanıtla #18 : Nisan 30, 2017, 23:16:28 »
Katılar sesi sıvılardan daha iyi iletir, dolayısı ile polyester sıkıntı yaratmaz.
Ben eski teknemde Raymarine in-hull transducer kullanıyordum. Tekneye sika ile yapıştırılan alt parçası var. Transducer de o parçaya dişli bağlanıyor ancak açıyı eksantrik yapmışlar, viraladıkça farklı bir eğim alıyor. Önemli olan teknenin karina açısına göre transduceri direk deniz zeminine 90 derece olacak şekilde bağlamak.
Raymarinin cihazında araya su koyun diyordu. İyi sıkınca su buharlaşmadan uzun zaman götürüyordu. Sonra zeytin yağı doldurdum evladiyelik olmuştu.
Ancak bu tip tranducerler sığ sayılabilecek derinliklerde sadece derinlik ve dip göstermek için iyi. Bronz malzemeden yapılmış sağlam bir transducer mutlaka teknenin altına yapıştırılıyor ve kablo için delik açılıyor. Profesyonel balıkçılık için bu tip transducerler gerekli ve fiyatları da hayli fazla. Tabii yelkenli tekne için çok gereksiz.
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2017, 23:19:21 Gönderen: Murat Cengiz »

*

M. R.

« Yanıtla #19 : Mayıs 01, 2017, 13:16:11 »
Benim yeni teknede Garmin 172c var gps olarak yedekte tutsamda eski sahibi sağolsun balık bulucu için transducerini almış ama montaj yapmamış bana onuda verdi. Bunu teknenin tanından ek aparatla sarkıtmak istemediğimden ötürü içeriden montaj deneyeceğim olursa ne ala olmassa ozaman dışarıdan balık bulucu olarak kullanacağımda takacağım.

Yansıtıcı düz olmadığından ben bir dış kab içine, yağ, ultrasyon sıvısı, su vb birşey koyarak açısı ayarlanabilelen bir montaj düşünyorum. Sonuçları buradan yazacağım.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #20 : Mayıs 01, 2017, 13:29:39 »
Sesin değişik materyaller içindeki hızı fikir verebilir. Tuzlu suda 1500m/s civarında.
(Isı arttıkça hız da artıyor ayrıca)
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2017, 13:30:42 Gönderen: Özgür Ökten »
*

u.

« Yanıtla #21 : Mayıs 01, 2017, 16:13:55 »
Benim yeni teknede Garmin 172c var gps olarak yedekte tutsamda eski sahibi sağolsun balık bulucu için transducerini almış ama montaj yapmamış bana onuda verdi. Bunu teknenin tanından ek aparatla sarkıtmak istemediğimden ötürü içeriden montaj deneyeceğim olursa ne ala olmassa ozaman dışarıdan balık bulucu olarak kullanacağımda takacağım.

Yansıtıcı düz olmadığından ben bir dış kab içine, yağ, ultrasyon sıvısı, su vb birşey koyarak açısı ayarlanabilelen bir montaj düşünyorum. Sonuçları buradan yazacağım.
Ben dışarıdan yaptım ama sağlıklı bir sonuç alamadım sisam kıyılarında 17 18 19 Nisan şiddetli lodosta kalınca beni delirtti tekne sallandıkça derinlik gitti geldi 12 15 18 20 metre falan diye yalpaladıkça farklı bir değer gördüm şimdi sintineden deniyeceğim ne kadar sapma yaptığına bakayım ya sintinede bırakacağım yada hoşuma gitmezse teknenin önünde bu var bir zamanlar sürat ölçermiş galiba bunu iptal edip oraya monteliyeceğim

*

M. C.

« Yanıtla #22 : Mayıs 01, 2017, 19:03:48 »
Bende de raymarine dragonfly var bir süre teknenin kıç tarafına çift taraflı bant ile yapıştırıp kullanmıştım.
Sonra sintineye sika ile yapıştırıp kullanıyorum.

Suda çalışırken 300-400 metre derinlik gösteriyor sintinede ise ancak 80 metre.
Ayrıca suda iken iri istavrit olduğunda balığın tam ortası kırmızı gözükürdü bizde iri istavrit olduğunu anlardık sintineye koyduktan ancak balık olduğunu görebiliyorum ve tahminime göre belli derinlikte ki balıkları hiç göstermiyor.

Bu ay karaya çıkınca altına monte edeceğim.
*

A. Ü.

« Yanıtla #23 : Mayıs 01, 2017, 21:53:21 »
Bende de raymarine dragonfly var,teknenin kıç tarafına açılır kapanır bir mekanizmaya aynayı monte ettim.
Yanlış okuma hiç görmedim,ara sıra kaldırıp aynayı temizliyorum..

*

A. Y.

« Yanıtla #24 : Haziran 19, 2017, 15:08:35 »
Merhabalar!

Konu biraz eskimiş ancak okurken aklıma bir şey takıldı: Nasıl takılırsa takılsın (sintineye ya da delik delerek teknenin dışına) balık bulucu bulunduğumuz noktanın derinliğini gösterir değil mi? Benim internette gördüğüm balık bulucuların özelliklerinde sensörün dibe doğru artı/eksi 45 derecelik kapsama alanı olduğu yazıyor genelde. Bu durumda seyir sırasında yaklaşmakta olan bir tehlikeyi (sığlık, kayalık vb.) görmek için geç olur gibi geliyor. Ne dersiniz?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sevgiler... Saygılar...
*

M. B. A.

« Yanıtla #25 : Haziran 19, 2017, 15:59:56 »
Alpin korsan, bu cihazlar teknenin önündeki belirli bir mesafede dibi gösteriyor. Bende Eagle Cuda 300 var, çok işime yarıyor bilmediğim yerlerde demir atarken filan kullanıyorum dip yapısını da gösterdiği için... Önünüzdeki suyun sığlaşmakta veya derinleşmekte olduğunu da anlıyorsunuz... Ama bir chartplotter, el GPS'i veya navionics/isailor tarzı uygulamayla birlikte kullanmak şart tabi. Bir el GPS'i ve bu alet benim tüm navigasyon ihtiyacımı karşılıyor (yedek isailor ve kağıt haritalar da var)
*

A. Y.

« Yanıtla #26 : Haziran 19, 2017, 16:36:16 »
Teşekkürler Mahir Korsan, ben de benzer bir uygulama için araştırmalara başlayacağım.
*

M. B. A.

« Yanıtla #27 : Haziran 19, 2017, 16:59:32 »
Alpin korsan sintineye montaj konusunda en doğrusu epoksi reçine yapıp (içinde hava kabarcığı kalmamalı) onu sintinede uygun bir yere döküp transducerin alt yarısını onun içine gömmek...

Açtığım eski bir konu var bununla ilgili, sevgili Ömer Kırcal'ın önerileri ve araştırmalarım sonucu böyle yapmaya karar vermiştim, beş yıl kadar oldu, halen sorunsuz çalışıyor.

Bkz. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Konu içerisinde diğer arkadaşların yaptıkları uygulamalardan da örnekler var...
*

M. C.

« Yanıtla #28 : Temmuz 02, 2017, 22:04:25 »
Merhabalar!

Konu biraz eskimiş ancak okurken aklıma bir şey takıldı: Nasıl takılırsa takılsın (sintineye ya da delik delerek teknenin dışına) balık bulucu bulunduğumuz noktanın derinliğini gösterir değil mi? Benim internette gördüğüm balık bulucuların özelliklerinde sensörün dibe doğru artı/eksi 45 derecelik kapsama alanı olduğu yazıyor genelde. Bu durumda seyir sırasında yaklaşmakta olan bir tehlikeyi (sığlık, kayalık vb.) görmek için geç olur gibi geliyor. Ne dersiniz?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sevgiler... Saygılar...

Ileri bakan tip sonar (forward looking sonar) degisik markalarda var. Teknenin onunu gosteriyor. Ben daha once kullanmistim ancak cihaz pek kaliteli degildi. Pek bir ise yaradigini soyleyemem. Su yazida karsilastirma uyapmislar Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap