0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Z. T.

Anchor Buddy Sistemi Hakk.
« : Ocak 22, 2017, 02:07:25 »
Merhabalar,
Bu veya buna benzer sistemi kullanan veya etkinliği hakkında deneyimi olan varmıdır.Teşekkürler

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. D.

Ynt: Anchor Buddy Sistemi Hakk.
« Yanıtla #1 : Ocak 22, 2017, 12:50:58 »
Anchor Buddy zinciri tabana yatırmak için kullanılan basit bir sistemdir. Bildiğiniz gibi zincir ile deniz tabanı düzlemi arasındaki açı ne kadar küçükse, zinciri gömüldüğü yerden çıkarmak o kadar zordur. Bunu apiko durumunda görürsünüz. Bu durumda açı 90 derece olduğundan çapa deniz tabanından kolayca sökülür. Bu sistemi kendinizde kolayca yapabilirsiniz. Gerekli ağırlığa sahip herhangi bir şey+ zincirin içinde rahatça hareket edeceği bir karabina+ yeterli uzunlukta halat, işte size çok ucuza maledeceğiniz bir zincir kanka Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.

*

Z. T.

« Yanıtla #2 : Ocak 22, 2017, 13:12:19 »
Kesinlikle dogru, benim merak ettiğim küçük ve çok tekne olan koylarda bırakılan zincir kaloması bu sistemi kullanınca azaltılırmı

*

E. D.

« Yanıtla #3 : Ocak 22, 2017, 13:18:04 »
Kaloma uzunluğuyla birebir ilişkisi olmasa da yararı olur. Çünkü bu sistem aynı zamanda esnek yay vazifesi de görerek, çapa üzerine gelecek ani ve sert darbeleri söndürme görevi de görür.

*

C. E.

« Yanıtla #4 : Ocak 22, 2017, 13:28:51 »
13,6 kg'lik modeli öneriyor.

Benim zincir 8mm, metresi 1,4 kg.

Yani 10 metre zincire muadil.

Bilemedim.

Bunla uğraşacağıma bi 10 metre zincir daha salsam?

*

E. D.

« Yanıtla #5 : Ocak 22, 2017, 14:09:08 »
13,6 kg'lik modeli öneriyor.

Benim zincir 8mm, metresi 1,4 kg.

Yani 10 metre zincire muadil.

Bilemedim.

Bunla uğraşacağıma bi 10 metre zincir daha salsam?
Cem korsan, bildiğiniz gibi kaloma olarak bırakılan zincir uzadıkça, zincir ağırlığı yay vazifesi görür ve ayrıca demir taraması da zorlaşır. Ancak Zafer korsanın bahsettiği gibi küçük koylarda daha kısa kaloma verildiğinde bu sistem yararlı olur.
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2017, 14:09:51 Gönderen: Erdal Duran »
*

H. M.

« Yanıtla #6 : Ocak 22, 2017, 14:16:21 »
Bunun benzeri cok basarili ultra da var halka seklinde sıkışık bir koyda uzun demir atmaya da yariyor
*

Z. T.

« Yanıtla #7 : Ocak 22, 2017, 23:38:05 »
Bunun benzeri cok basarili ultra da var halka seklinde sıkışık bir koyda uzun demir atmaya da yariyor

Evet Ultra marindeki halka modelini aynı zamanda çapa kurtarma işlemi içinde öneriyorlar.Sisteme bakınca Gökovalı balıkçıların pareketelarinde yakaladıkları orfoz/logosları taştan kurtarmak için kullandıkları sistem ile aynı.Allah tan o türler için avlanma yasağı geldi hayvanlar kurtuldu.Teşekkür ederim bilgiler için.