0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. A.

2. EL TEKNE ALIMI VE SÖRVEY
« : Ocak 11, 2017, 11:48:15 »
Sevgili Korsanlar, denizci dostlar,
Yakın bir dostum 2. el bir tekne almak üzere. Bundan sonra da tekne alacaklara bir rehber olması açısından sorularımı yeni bir başlık açarak soracağım. Ben bulamadım ama zaten böyle bir başlık vardıysa affola...
1- Tekne Didim marinada. Didim'de veya bölgede profesyonel sörvey için kimi tavsiye edersiniz. Kendi teknem de orada bulunduğundan benim tanıdığım birkaç firma var gerçi. Ama daha çok tekne bakım işlerini yürüten firmalar. Sörvey biraz daha farklı bir iş. Didim'de yacht works tavsiye edildi. Kendileri ile görüştüm. 700 euro talep ettiler. 15 gün teknenin karada kalması lazım dediler. Bu firma, fiyat ve süre konusunda ne düşünüyorsunuz?
2- Sörvey ve çekme atma masrafı kim tarafından ödenmeli? Yani teknede "ağır kusur çıkarsa", "hiç kusur çıkmazsa" veya "hafif kusur çıkarsa" durumlarında masraf hangi yüzdeyle alıcı satıcı arasında paylaşılmalı? Hangi sorunlar ağır kusur hangileri ise hafif kusur olarak değerlendirilmeli? Deneyimlerinizi paylaşır mısınız?
3- Böyle bir satış evveli anlaşmasını elinde bulunduran korsan(lar)ımız varsa acaba paylaşabilir mi?

Cevaplarınız ve değerli vaktiniz için şimdiden teşekkürler... 

*

M. E.

Ynt: 2. EL TEKNE ALIMI VE SÖRVEY
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2017, 12:07:31 »
Burada birşeyler yazılmıştı
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tekneyi kurutmak için o kadar uzun karada tutmak, nem ölçmek istiyorlar.
Osmoz için kloz koyup satışı yapılabilir, illa çok titiz bir alıcıysa
(Senin arkadaşın olduğundan yola çıktım, muhtemel çok titizdir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2017, 12:10:29 Gönderen: Mehmet Erem »

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2017, 13:59:38 »
Ozmoz için rutubet ölçümü tekne karada 24 saat kaldıktan sonra yapılabilir. Amaç zehirili boya içindeki rutubetin uçurulup gerçek gövde rutubetinin ölçülebilmesidir. Gövde rutubeti ise jel kot tabakası yüzünden çok uzun süre değişmeden kalır.

Sörvey bedeli ve tekneyi karaya alıp atma bedeli alıcının sorumluluğundadır. Ağır sorun hafif sorun diye bir ayırım yapmak oldukça zor olur, gerekirse sorunların giderilebilmesi için fiyat alınarak masraflar konusunda pazarlık edilebilir.

*

S. O.

« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2017, 17:11:23 »
En iyi sörvey satıcıyı rakı masasına oturtarak yapılır.

*

Z. D.

« Yanıtla #4 : Ocak 12, 2017, 12:59:12 »
En iyi sörvey satıcıyı rakı masasına oturtarak yapılır.

Doğrudur.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

4-5  sene evvel Serhat Bulut alacağı teknenin sahibini Pendik marinada Kadir Kurtbayram'ın tekneye davet edip rakı ikram etmişlerdi. 2.,3.  şişeden  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sonra teknenin liftten düşüp salmanın teknenin içine girdiğini , sonra onarıldığını, korsanları çok sevdiği için tekneyi onlara satmayacağını söylemiş olduğunu hatırladım

*

D. E.

« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2017, 15:26:20 »
Tunç, Ben surveyimi Fethiye'de Fergus isminde bir akredite survey var ona yaptırdım. (Kusura bakma akredite olduğu kurumun namını unuttum) Ben hazırldığı rapordan memnun kaldım. Hatta ek önerilerini de yerine getiriyoruz yavaş yavaş. Sanıyorum 700Eur civarı bir para ödedik.. Teknemiz Finike Marina'da idi. Survey ve atma-çekme tarafımızdan ödendi. Ben satıcı tarafından ödenenini duymadım şimdiye kadar. Olan vakıa var ise sanıyorum bilenler paylaşır.

Capt. Fergus Prescott
Tel. +90 533 476 9660
*

T. A.

« Yanıtla #6 : Ocak 12, 2017, 16:24:42 »
Teşekkürler Dilek'cim.
Tabii ki eğer satıcı dürüst ise normalde survey alıcı tarafından ödenmeli. Seninle hemfikirim.
Ama tekneyi kaldırınca satıcının senden sakladığı bir kazanın izlerini bulursan kim ödemeli? Bence bu durumda bu gerçeği saklayan satıcı olduğuna göre o ödemeli. Sonuçta beni kandırmış veya kandırmaya çalışmış.
Ben böyle bir bir ön anlaşma yapmak istiyorum ve bunu daha evvel yazıya döken bir satış anlaşması örneği arıyorum.
Verdiğin isim için teşekkür ederim. Kendisiyle irtibata geçeceğim.
Sevgiler
*

E. D.

« Yanıtla #7 : Ocak 12, 2017, 18:31:12 »
Tekneyi kaldırmadan önce, eğer teknenin altında satıcının belirttiğinin dışında bir hasar ya da masraf çıkaracak bir şey varsa alıcının vazgeçme hakkı olduğu ve bu durumda çekme atma ve alt yıkama bedelinin satıcı tarafından karşılanacağını belirten bir sözleşme yapabilirseniz iyi olur. Hayırlısıyla.
*

A. Ç.

« Yanıtla #8 : Ocak 12, 2017, 20:54:30 »
Sörvey konusunda benim bildiğim dünyada akreditasyon veren kuruluş yok, ABD'de üye alan iki dernek var, yanılmıyosam İngiltere^de de bir dernek var, diğe ülkelerin durumunu tam bilmiyorum. İngiltere' bu konuda eğitim veren kabul görmüş bir kaç akademi var.
*

G. Ö.

« Yanıtla #9 : Ocak 12, 2017, 21:27:22 »
Tunç, Ben surveyimi Fethiye'de Fergus isminde bir akredite survey var ona yaptırdım. (Kusura bakma akredite olduğu kurumun namını unuttum) Ben hazırldığı rapordan memnun kaldım. Hatta ek önerilerini de yerine getiriyoruz yavaş yavaş. Sanıyorum 700Eur civarı bir para ödedik.. Teknemiz Finike Marina'da idi. Survey ve atma-çekme tarafımızdan ödendi. Ben satıcı tarafından ödenenini duymadım şimdiye kadar. Olan vakıa var ise sanıyorum bilenler paylaşır.

Capt. Fergus Prescott
Tel. +90 533 476 9660

''....Eos 34 foot Moddy 1986. Center Cockpit diye tabir edilen, enine uzun fin salmalı, asma skeg palalı ve shaft drive pervane sistemi olan. Survey bir İngiliz olan ve MAC akrediteli Fergus tarafından yapıldı. Gayet ayrıntılı ve olumlu bir rapor alındı. Yapılan survey sırasında teknenin tüm teknik detayları, gövdesi özel cihazlarla incelendi ve termal cihaz ile saplama ve bağlantılarına röntgen çekilerek bakıldı. Akdeniz için tamamen hiç bir ekleme, tamir yapılması gerekmeden hazır. Motor Thornycroft 4000 saatte ama soğukken bir seferde çalışıyor. Sadece filtreleri değişecek önlem olarak yola çıkmadan. Sahibi Alfred bir Avusturya'lı. İnanılmaz titiz bakılmış bir tekne. Tüm rafları birlikte inceledik tam 3 saat teknenin her yerini anlattı ve bizi konuk etti survey haricinde. Kendisi de tek-el denizci. Birlikte mayalanmış meyva ve tahıl suları içip, ağladık. Çünkü teknesini çok seviyor. Beni tanıyınca içi rahatladı. Ona yapmak istediklerimi anlatınca çok sevindi. Eos Okyanus görecek...Alfred kesinlikle gezinin Akdeniz bölümünde bir kaç durakta gelmek istiyor. Onu severek ağırlayacağız....''

'' Eos...Şafak Tanrıçası...Yeni Teknemiz...'' konusundan.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. D.

« Yanıtla #10 : Ocak 12, 2017, 21:31:48 »
Ben Hırvatistan'dan tekne aldığımda, sörveyör nasıl ayarlarım diye düşünürken aklıma internetten araştırmak geldi. Orada IIMS'e rastladım. Baktım İngiltere merkezli uluslararası bir sörveyörler birliği. İngiltere ve uluslararası ise güvenilirdir dedim, sitenin arama penceresinden Hırvatistan diye arattım, o zamanlar Hırvatistan'dan karşıma üye olan 3 sörveyör çıktı. Resimlerinden yüzü bana güvenilir gelen biriyle irtibat kurdum. Yanılmamışım, kendisinin tatilde olduğunu istersem kendisinin hocası olan Prof. birisini tavsiye edebileceğini söyledi. Kabul ettim ve Prof. a mail attım, anlaştık ve benim tekneyi gayet güzel sörvey etti.
Bu kuruluşun Türkiye'de de üyeleri var. IIMS (international institute of marine surveying) web sayfasına girip arama penceresinden Türkiye diye girerseniz, Türkiyedeki üyelerini bulabilirsiniz. Kolay gelsin.
*

G. Ö.

« Yanıtla #11 : Ocak 12, 2017, 21:54:33 »
Erdal Korsan yazınca aklıma geldi. İlgilenenler için şöyle bir bilgi de var.

''  Özel mesaj ile sorulmuş kimdir bu bulduğunuz sörvey yapanlar diye. Burada yazayım bilgiye girsin bari.
Bunlar benim bulduklarım ve çalıştıklaırm değil. Sadece bazı forumalrda belirtilen "çalıştım, memnun kaldım" denilenler.
Satınalım öncesi sörvey (Pre Purchase Survey) tabir edilen işi yapanlar : (Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap forumunda )

Öncelikle Survey Raporu ne menem birşeydir diyenler için örnek raporlar..

Hallberg Rassy raporu Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hunter Raporu Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir kısmı sadece mail adresi bir kısmı web sitesi..
Hırvatistan
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap / Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yunansitan

Yachting and Boating World (ybw.com) Marine Directory pek yararlı bir link. Ülke ülke seçebiliyorsunuz. Pek faydalı

Sailingnetworks.com daki Directory ise
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ''

Gekopedia' da     '' Ynt: B.Oceanis 45/Jeanneau SO 479(Eski469)/Bavaria Cruiser 46 karşılaştırma. Yardım'' konusundan.
İlkay Ersoy Korsan tarafından paylaşılmış.
*

E. D.

« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2017, 22:01:53 »
Erdal Korsan yazınca aklıma geldi. İlgilenenler için şöyle bir bilgi de var.

''  Özel mesaj ile sorulmuş kimdir bu bulduğunuz sörvey yapanlar diye. Burada yazayım bilgiye girsin bari.
Bunlar benim bulduklarım ve çalıştıklaırm değil. Sadece bazı forumalrda belirtilen "çalıştım, memnun kaldım" denilenler.
Satınalım öncesi sörvey (Pre Purchase Survey) tabir edilen işi yapanlar : (Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap forumunda )

Öncelikle Survey Raporu ne menem birşeydir diyenler için örnek raporlar..

Hallberg Rassy raporu Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hunter Raporu Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir kısmı sadece mail adresi bir kısmı web sitesi..
Hırvatistan
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap / Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yunansitan

Yachting and Boating World (ybw.com) Marine Directory pek yararlı bir link. Ülke ülke seçebiliyorsunuz. Pek faydalı

Sailingnetworks.com daki Directory ise
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ''

Gekopedia' da     '' Ynt: B.Oceanis 45/Jeanneau SO 479(Eski469)/Bavaria Cruiser 46 karşılaştırma. Yardım'' konusundan.
İlkay Ersoy Korsan tarafından paylaşılmış.

Gülümser korsan, benim tekneyi sörvey eden, bahsettiğim Prof. senin de linkini verdiğin Srecko Favro idi. Adam Türkiye'de de konferanslar veriyormuş. Bana öyle söylemişti.
*

T. A.

« Yanıtla #13 : Şubat 01, 2017, 17:30:50 »
Bu hikaye bugün mutlu sona ulaştı.
 Tekne bakan dostuma sörvey konusunda 4 seçenek sundum:
1- Tanıdık birkaç ustayı Didim'e götürüp tekneye baktırmak
2- Forumdan da tanıdığım ama akredite olmayan bir sörveyör ile çalışmak
3- Bir yat tamir firmasından yardım almak.
4- Akredite bir sörveyör ile çalışmak. (çok detaylı ve resmi bir sörvey raporu seçeneğiyle)
Tekneye bakan dostum bu aşamada çok daha pahalı olan 4. seçeneği tercih etti. Teknenin sahibiyle bir ön anlaşma yaptı. Anlaşmaya "sörveyden eğer xxx konularında negatif bir sonuç çıkarsa alıcı anlaşmadan cayabilir, sörvey masraflarını alıcı ve satıcı paylaşır" ibaresi eklendi. Sörvey temiz çıktı.

Bugün öğleden sonra satış yapıldı. Artık nurtopu gibi bir Jeanneau 42 DS tekne sahibi

Başta Merem kardeşim olmak üzere yardımcı olan tüm korsanlara teşekkür ederim.
*

B. B.

« Yanıtla #14 : Şubat 01, 2017, 17:46:41 »
Tunç Korsan size de arkadaşınıza da geçmiş ve hayırlı olsun.
Merak ettiğim şeyler :
- sörvey teknenin karaya alınmasını istedimi?
- Karaya alma atma masrafları da olumsuzluk durumunda paylaşılacakmı idi?
- Gövde ozmoz ve salma bağlantılarının cihazla kntrolünü yaptımı?
- Bu ölçümler sörvey ücretine dahilmi?