0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. S.

Senaryo şöyle:

Bot Alabora oldu
Botu düzelttik
Dıştan takma motorun marşına bastık çalışmadı
Motor su almamış
Nasıl çalıştıracağız?

*

E. A. A.

Başıma geldi doğrusu senin işine yarar bir bilgi veremeyebilirim ama muhabbet olsun maksat. Öncelikle suya giren motoru asla çalıştırmayı deneme . Hemen tatlı suyla yıka kurusun ve servise götür birader... En iyi çözüm bu... Bana göre yani...
Benim dingi motoru arkadaşın botu öne kısa bağlaması ve benim kontrolsuz manevram neticesi  suya gömüldü ... Dik duruma getirdim ,bekledim orasından burasından sular süzülsün istedim sonra defalarca çalıştırma teşebbüsüme rağmen çalışmadı ... mubarek zaten normal zamanda zor çalışıyordu bahane bulunca hiç çalışmadı.

*

E. D.

Motor su almamışsa elektrik tesisatı ıslanmıştır, kurularsınız çalışır. Ama motor suya düşerse kesin su içeri girer. Önce motoru, en azından karbüratörü  temizleyeceksiniz. Emin Alp korsanın söylediği gibi tatlı su ile yıkayarak, tuzlu sudan öncelikle kurtulmak gerekir. Çünkü o an çalışsa bile tuzlu su sonradan sorun çıkarabilir.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2016, 23:20:30 Gönderen: Erdal Duran »

*

E. S.

Motor 4 zamanlı karburatorlu tek silindirli

*

E. S.

Senaryo gereği motor su almiyor

Yardım alamaycagimi yazmayi atlisim, karaya da cikamiyumu.

*

M. E.

Eğer çalışmıyorken olduysa-ki bizim başımıza gelen örnekler hep böyle-tatlı su ile yıkayıp ve elektrik bölümleri kontak sprey ile (Wurz veya Philips) korozyona engel olmak yararlı. Bujiyi sökmek ve değiştirmek gerekli. Buji aralığından içeri WD40 sıkıp birkaç tur kaytanı çekip yağlanmasını sağlamak gerekli. Hemen çalıştırmayıp ertesi güne kadar kurumasını beklemek gerek. Benzine su karışmış mı tespit edip gerekirse benzin değiştirilebilir. Genelde ertesi gün çalışıyor.
Ancak bizim örnekler hep 2 zamanlı makinelerdi. 4 zamanlı ve çalışan motor için çok tecrübem yok.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2016, 23:42:46 Gönderen: Mehmet Erem »
*

E. D.

Benim motorda öyleydi. Eğer botla denizdeyseniz küreklere asılın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. En azından tornavida varsa, karbüratörü boşalt yerine temiz benzin gelsin. Bir de buji başlığını çıkar kurula yeniden tak, genelde çalışır.
*

E. D.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Eğer çalışmıyorken olduysa-ki bizim başımıza gelen örnekler hep böyle-tatlı su ile yıkayıp ve elektrik bölümleri kontak sprey ile (Wurz veya Philips) korozyona engel olmak yararlı. Bujiyi sökmek ve değiştirmek gerekli. Buji aralığından içeri WD40 sıkıp birkaç tur kaytanı çekip yağlanmasını sağlamak gerekli. Hemen çalıştırmayıp ertesi güne kadar kurumasını beklemek gerek. Benzine su karışmış mı tespit edip gerekirse benzin değiştirilebilir. Genelde ertesi gün çalışıyor.
Ancak bizim örnekler hep 2 zamanlı makinelerdi. 4 zamanlı ve çalışan motor için çok tecrübem yok.

Buna benzer bir sorun yaşamıştım. Suya düşmemişti ama  motor ters yöne yatırılmıştı.  Mehmet Korsanımın açıklamasına katılıyorum. Bujiyi söküp ipi birkaç tur çektiğinizde buji yatağından önce biraz yağ çıkacak, yuvayı ve çevresini ve bujiyi temiz bir bezle sildikten sonra bujiyi takın 10-15 dk bekleyin sonra motor çalışacaktır.
Ama tabi senaryoya göre "marşa bastık" deniliyor. Demekki bir elektrik tesisatı var. Dolayısı ile motor ıslanmamış olsa bile elektrik tesisatında sorun olabilir, alabora olduğunda akü düşmüş de olabilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Böyle durumlarda kaytanla çalıştırmak denenebilir desem  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Kasım 02, 2016, 00:05:18 Gönderen: Ergin DEMİROĞLU »
*

C. G.

Enes,  allah kollarina kuvvet versin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. C.

Marmara adası asmalı limanda benimde başıma bu durum geldi, suyu elimden geldiği kadar boşalttım ve çalıştırmayı denedim çalışmadı kürekle kıyıdan kurtulamayacağım kadar dalga vardı.
Bot ve motoru orada bırakıp tekneye yürüyüp takımları yüklendim geri geldim.
Motoru orada söktüm temizledim topladım ve çalıştı, bir kaç kez çalıştırdım sorun yok diyerek atladım bota biraz açıldım kıyıdan sustu tekrar, dalga büyük kıyıya biraz yaklaşsam yine tehlikeli kontrolsüz bir durum olacak bıraktım motoru asıldım küreklere sancak iskarmoz koptu çaresiz tekrar motoru çalıştırmayı denedim ve çalıştı, ondan sonra bir daha susmadı.

İstanbula döndüğümde bu kez motoru pistonuna kadar söktüm herhangi bir pas,korozyon yoktu.