0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Ynt: Bavaria 38 2000'de Pano değişimi
« Yanıtla #15 : Haziran 22, 2016, 13:54:20 »
''Kasanın içindekilerin de olabildiğince güzel olmalarını istiyorum. İyi bir marangoz bir dolabın arkasında kalitesiz tahta kullanmaz, o taraf duvara dönük duracak ve kimse görmeyecek olsa bile."
                                 - Steve Jobs

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. E.

« Yanıtla #16 : Haziran 22, 2016, 13:58:16 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

... buzdolabi kapağına izolasyon yaparken de resimleri paylaşabilirseniz sevinirim,, buzdolabı performansından şikayetçiyiz biz de,, bir de sigorta panelinde açma kapama düğmelerinin ışıkları nasıl tamir oluyor bilginiz var mı acaba?   teşekkürler

ErdalO Korsanım, sigorta panelindeki LED'ler beni aşar, elektrikçiye göstermeli sanırım. Ama bildiğim şu ki, elektrik tevzi tablonuza gözünüz gibi bakın, yenisi çok pahalı ve değiştirmek zahmetlidir.

Buzdolabı üst kapak izolasyon fotoğraflarını da paylaşırım bir ara.

Şimdi biz teknelerimizde elektrik performansını artırmak için daha kaliteli ve yüksek kapasiteli aküler, daha büyük redresörler ve şarj dinamoları, güneş panelleri, hatta jeneratörler falan uğraşıyoruz. Ama tüketimi kısmak ya da optimize etmek ile de çok etkili sonuçlar alabiliriz. Buzdolabı kompresörünü A+ bir kompresör ile değiştirmek, buzdolabının ısı kaybını önlemek ve daha az çalışmasını sağlamak buna örnek.  Keza kompresörün önünde kondensör var, bir nevi radyatör. Benim teknemde kompresör ve kondensör doğal olarak buzdolabının altındaki kapaklı dolapta. Bu, sanki yeni buzdolabını evdeki mutfak mobilyasının içine tıkıp, sonra soğutmuyor diye şikayetçi olmak gibi. Tabii teknede yerini değiştiremeyeceğim için konsensörü, oradaki hacim yettiği kadar büyüttüm, yüzey arttığı için gayet etkili oldu. Yine LED demir feneri de bir örnek. Ben de farkındayım doğrusu normal ampul takmak, ama 15 Watt'lık bir ampülü sabaha kadar yakmakla 1 Watt'lık LED arasında da fark var mutlaka.

Ben aküleri su deposuna benzetirim.  Depon büyük olacak ama, kaçağın da olmayacak, fazla ya da gereksiz su da akıtmayacaksın...  gibi. Bu konu benim uzmanlık alanım değil, bildiğimi sandıklarımı paylaştım.

Ama Semih Korsanın uyarısını da unutmayalım, teknenin orijinalliğini de elden geldiğince bozmayalım, kuraldır. 10 senedir bir havlu kağıtlığı kamara duvarına monte edemiyorum, ahşabı deleceğim diye

Selametle

Murat Erciyes BALIM SY

*

C. D.

« Yanıtla #17 : Haziran 22, 2016, 16:32:47 »

Atilla Erdoğan'ın 44 feet alüminyum maderiasında  harita masasına oturup panoyu açtığında tüm bağlantılara ulaşılabilecek şekilde
yapmıştım.

Sağ üstte görünen telsiz boşluğu.

Bu da arka tarafından görüntü iyi bir marongozmuyum bilemem ama ardı da vernikliydi. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tabi Ati'nin abi boath şalteri de panoya koyalım ısrarı ile delinin pösteki saydığı gibi
geçen anlarım aklıma gelince sinirlendim şimdi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Murat bey, sizin de elinize sağlık. 
Yapan el, konuşan dilden evladır.

Diğer rötuşlar sonrasında oldukça kullanışlı olacaktır.

Orijinalliği bozulmuş.
Ya da;
Ya abi, yapsaydı fabrikasının mühendisi yapardı niye bozdun sistemi söylemleri ise lafı güzaftır.

Yapılan bir işlem ya da teknik, daim olsaydı her türlü üretimde araştırma geliştirme personellerine
onlarca para vermeye gerek kalmazdı.

*

M. E.

« Yanıtla #18 : Haziran 22, 2016, 16:52:10 »
Vayyy, dehşet güzel olmuş

Murat Erciyes BALIM SY

*

H. E.

« Yanıtla #19 : Haziran 22, 2016, 16:54:45 »
Murat Korsanım siz ona bakmayın. O tekne standartlar dışı. Bi sürü manyağın terapi amaçlı yaptığı bişey. İnsanlığa aykırı. Adamda bir şey üretme isteği bırakmaz. O kadar mükemmel yapmışlardır.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Z. T. G.

« Yanıtla #20 : Haziran 22, 2016, 16:56:00 »
Elinize sağlık,  çok işlevsel ve güzel olmuş.
Raykon Aqua Rasur 42 Burma, tam sizin renge uygun bir vernik :-)
2 kat atarsanız kaplamaya gerek kalmaz
*

S. Ş.

« Yanıtla #21 : Haziran 22, 2016, 20:03:36 »
Muhalefet olsun diye degil sadece orjinal toplama heveslisi oldugum icin her yenilememi orjinal parca veya tipigi ile yapmak taraftariyim,arabada da teknede de orjinale binmek ozeldir

Semih Korsanım doğru söylüyorsunuz, ama prensip olarak. Orijinal tasarımı yapan mühendislerin her zaman en doğrusunu ve/veya fonksiyonelini yaptıkları varsayımı her zaman doğru olmayabiliyor. En oturmuş firmalarda bile. Hele 15-20 yıl geçince, malzemeler ve teknikler değişiyor.  Ama genel kaide olarak haklısınız.

Murat Erciyes BALIM SY

Bu konuda çok somut bir örnek vereyim. 2000 yılında tekneye takılan orijinal buzdolabı kompresörü muazzam akım çekiyor. Şimdi bunu A+ bir kompresör ile değiştirmek akıllıca olur. Keza Bavaria'daki buzdolabının kapağının altındaki beyaz plastik kapağın içi boş, yani izolasyon yok. Şimdi bunu açıp içine düzgün bir izolasyon malzemesi koyunca performans artıyor.

Murat Erciyes BALIM SY

Bende bir ekleme yaptim,capa atarken burna  carpmasin diye makarali uzatma kullandim, simdi cok memnunum , orjinal uzun gibi:))
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2016, 20:04:24 Gönderen: Semih Sener »
*

H. T.

« Yanıtla #22 : Haziran 23, 2016, 00:59:40 »
. Şimdi bunu A+ bir kompresör ile değiştirmek akıllıca olur. Keza Bavaria'daki buzdolabının kapağının altındaki beyaz plastik kapağın içi boş, yani izolasyon yok. Şimdi bunu açıp içine düzgün bir izolasyon malzemesi koyunca performans artıyor.

Murat Erciyes BALIM SY

Murat korsanım, buzdolabı kapağına kendinden yapışkanlı ince fitil yapıştırmak faydalı,benim teknemde %30 performans artırdığını düşünüyorum.