0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. E.

Ynt: NASIL BİR SOLAR PANEL OLMALI?
« Yanıtla #375 : Şubat 28, 2017, 11:19:50 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...az buçuk anlayan biri olarak baktığımda tesisat pek hoşuma gitmedi. Herşey akülerden çekilmiş, panoya girilmemiş fazla-eksik kablolar var vs. ...

Bunun için de bir öneride bulunayım. Ben de doğrudan kutup başına bağlanan fazla kabloyu sevmiyorum. Sigorta paneli öncesine bağlanmak isteyen cihaz sayısı çok arttı. Sintine pompası, webasto, şarj cihazları, motor alternatörünün hissedici ucu, teybin hafıza koruma girişi, vs... vs... Ana sigortadan önce aşağıdaki sigorta bloğunu bağladım. Çok derli toplu oldu.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

G. A.

« Yanıtla #376 : Şubat 28, 2017, 11:32:17 »
son dönemde her açtığım konu başlığında bu resmi görmeye başladım.
Fotoğraf yarışması devam etse önerim bu fotoğraf ve oyum da bu fotoğrafa olurdu.
ve imrenerek yazıyorum ki bu konusu ile ilgili ;bir çok doğru örnek!

*

E. O.

« Yanıtla #377 : Şubat 28, 2017, 11:37:39 »
Herkese çok teşekkürler,
hepsini okuyarak kendi şemamı oluşturmaya çalışacağım.
Sigorta paneli de ayrıca sanat eseri gibi inanılmaz derli toplu, nerden edinebilirim?

Emre

*

Ş. Ö.

« Yanıtla #378 : Şubat 28, 2017, 11:43:56 »
X teknesini bilmem benim teknem için motordan,panelden,sahilden şarjın gidip hangi akü grubunu(Motor ve servis)şarj yapacağını mandal ile ayarlıyorsun.Her iki grubu ayrı ayrı yada iki grubu aynı anda şarj yapabiliyor.
detay vermese de bi şema paylaşmanız mümkün mü?

« Son Düzenleme: Şubat 28, 2017, 11:56:14 Gönderen: Şevket Öztürk »

*

K. T.

« Yanıtla #379 : Şubat 28, 2017, 11:50:08 »
redresör ayrı aküye bağlanır regulatör ayrı...

Yani redresör için ayrı, güneş paneli regülatörü için ayrı akü (akü grubu) mu alınacak?

Bence öyle olması daha doğru...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bizim kayıkta durum öyle... 3 yıldır bir sorun yok demek ki doğrusu bu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. O.

« Yanıtla #380 : Şubat 28, 2017, 14:19:36 »
redresör ayrı aküye bağlanır regulatör ayrı...

Yani redresör için ayrı, güneş paneli regülatörü için ayrı akü (akü grubu) mu alınacak?

Bence öyle olması daha doğru...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bizim kayıkta durum öyle... 3 yıldır bir sorun yok demek ki doğrusu bu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kıyıdan servis akünüzü şarj ediyosunuz, motordaykende marş akünüzü şarj ediyosunuz değil mi?
*

S. T.

« Yanıtla #381 : Şubat 28, 2017, 14:32:47 »
Herkese çok teşekkürler,
hepsini okuyarak kendi şemamı oluşturmaya çalışacağım.
Sigorta paneli de ayrıca sanat eseri gibi inanılmaz derli toplu, nerden edinebilirim?

Emre

*

E. O.

« Yanıtla #382 : Şubat 28, 2017, 15:08:22 »
teşekkürler,
herkese çok teşekkürler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. E.

« Yanıtla #383 : Şubat 28, 2017, 15:54:30 »
Fotoğraf yarışması devam etse önerim bu fotoğraf ve oyum da bu fotoğrafa olurdu.

Yanlış anlama olmasın, bu foto benim teknemden değil. Üreticinin kataloğundan. Benimki bu kadar derli toplu değil.
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #384 : Şubat 28, 2017, 16:21:10 »

Benimki bu kadar derli toplu değil.
Toplu kontrol paneli mi olurmuş. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #385 : Şubat 28, 2017, 18:54:04 »
Yanlış anlama olmasın, bu foto benim teknemden değil. Üreticinin kataloğundan. Benimki bu kadar derli toplu değil.
Aaaa! Bütün camia şoktayız! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür

*

H. H. A.

« Yanıtla #386 : Mart 24, 2017, 08:09:00 »
Buket Hn, Merhabalar. Benimde teknemde yeterli enerji kullanamama sorunum vardı.Servis akü bankım 4x110A sulu akü idi ve aküler devamlı bozulup,su kaynatıyorlardı. Önce aküleri 4x125A olarak jel aküye çevirdim ondan sonra internetten bulup tanıştığım,İzmir'den Solar Marin firmasına 500wp gücünde komple sistemi taktırttım (krom bağlantı ayakları,ara kablo,regulatör vs) İşçilikleride çok iyiydi ve bütün elektrik problemim halloldu.(bir deepfreeze,bir buzdolabı,televizyon,müzik seti,invertör ile her türlü laptop,telefon şarjı vs.) Eğer arzu ederseniz telefonunu iletebilirim.Ben çok memnunum.
İyi Günler
*

S. Ş.

« Yanıtla #387 : Mart 24, 2017, 18:04:01 »
guzel bir örnek oldu,her şey aküde bitiyor yeterli akünüz yoksa hersey boş...
« Son Düzenleme: Mart 24, 2017, 18:04:20 Gönderen: Semih Sener »
*

O. E.

« Yanıtla #388 : Nisan 11, 2017, 09:13:44 »
Merhaba herkese
solar panel ile ilgili forumu okudukça iyice karıştı bilmediğim ve tecrübesizliğim baş neden elbette. Benim için gereklimi değil mi çözemedim. Sİparişi verirken 1 motor aküsü 4 servis aküsü ayrıcada baş pervane için ayrı akü koyuldu ve bu akülerin seyir sırasında motor çalışırken dolduğunu koyda demirde iken de yarım saat bilmedin kırk dakikada full olacağını distribütörün teknik servisi söylüyor.
Yıllardır hiç kullanmadığım aksesuarlar için Arabacılara dünya paralar ödeyip arabayı satarken o aksesuarların 3 krş etmediğini fakat bundan asla ders çıkaramayan biri olarak  2000 - 2500 Euro'luk bir solar panel düzeneğinin ne kadar elektrik- mazot avantajı sağlayacağını çözemedim.
Yanlış mıdır diye siz tecrübeli kaptanlara danışmak istiyorum.
*

M. G.

« Yanıtla #389 : Nisan 11, 2017, 10:02:53 »
Oktay bey, öncelikle herşey sahilden elektrik almadan kaç gün bir yerde kaldığınız ve ne kadar elektrik kullandığınız sorusuyla başlıyor herşey. Ya da mesela teknede yaşamayı planlıyor musunuz? Sonra da "her gün belli bir zaman ayırıp har har motor çalıştırmak mı, yoksa -hemen hemen- evde olduğu gibi elektrik meselesini unutmak mı? " sorusu geliyor. Ve son olarak, siz uzun bir süre teknede olmadığınızda akülerinizin yine de canlı kalmasını düşünüyor musunuz?
Ben önce soruları açayım, cevaplarını bir çok arkadaşımız verecektir.