0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

R. E.

Denizde hortum ve baş etmek mümkün mü?
« : Eylül 07, 2016, 11:53:35 »

Bu açıklamalar makul gibi duruyor. Bilgisi olan, konu hakkında önceden birikimi olan korsanların bize katkısı olabileceğini düşünüyorum.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Eylül 07, 2016, 11:54:26 Gönderen: Recep Ertürk »

*

Z. D.

Ynt: Denizde hortum ve baş etmek mümkün mü?
« Yanıtla #1 : Eylül 07, 2016, 14:06:56 »
Tekne modifiye edilmiş şahin görünümlü doğan .

Sonradan tekneye takılmış çok büyük direkler ile tekneye korsan gemisi konsepti verilmiş tahminimce.

« Son Düzenleme: Eylül 07, 2016, 14:08:32 Gönderen: Zafer Dedeoğlu »

*

T. A.

« Yanıtla #2 : Eylül 07, 2016, 14:25:55 »
Başka da bir açıklama beklenmiyordu zaten. Kalkıp abuk sabuk teknelerle insanların hayatlarıyla oynuyoruz diyecek hali yoktu. Nedense oluşan hortumu gören de olmamış. Bir tek Sınırlı Sorumlu 200 No'lu Akdeniz Yelkenli ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Lavaşçı görmüş. Yarında takdiri ilahi deyip konuyu kapatırız.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. O.

« Yanıtla #3 : Eylül 07, 2016, 14:26:30 »
Bu moda da yeni çıktı. Güya korsan teknesi ile ilgi çekilmeye çalışılıyor. Dikilen direkler ve yelkenlerle dengesi bozulmuş tekne ile seyre çıkılırsa olacağı buydu.

*

E. O.

« Yanıtla #4 : Eylül 07, 2016, 17:47:44 »
2013 yılı Ekim ayında Sarıgerme de koyda bağlı iken hortum a yakalanmıştık. Tekneler halatlarını koparıp birbirlerine girmişti. Yanılmıyorsam nispeten küçük boyda 2 tekne batmıştı. Bizim tekne de 80-90 derece yatıp, çapasının etrafında 100 mt öteye savrulmuştu saniyeler içinde. Herkes te önemli hasarlar olmuştu. Hortum esnasında rüzgar hızı 100-200 knotları buluyormuş, Sarıgerme de de ağaçlar yerinden sökülmüştü. (youtube da videoları var). Hortum olayının da şiddet dereceleri var tabii ( F 1 den 5 e dereceleniyor yanılmıyorsam),
Bu olaya gelince;  dizaynı değiştirilmiş böyle bir tur teknesini yan yatırıp rahatlıkla batırabilir tabii hakikaten hortum oldu ise.

*

S. G.

« Yanıtla #5 : Eylül 07, 2016, 22:18:47 »
Yat limanında buna benzer, koca koca direkli, bu direklere  yelkene benzer bezler gerilemiş, kapasiteyi arttırmak için kat üzerine kat çıkılmış daha bircok tekne var. Bakalım bu teknelerle ilgili bir işlem yapılacakmı?
*

İ. E.

« Yanıtla #6 : Eylül 07, 2016, 22:46:05 »
Bu teknelere tekne demeye bin şahit  lazım  bunların  seyre elverişlilik belgelerini kim veriyor merak ediyorum.Bu ucubeler denizde dolaştıkca  daha böyle  kazalar çok olur
*

Ö. T.

« Yanıtla #7 : Eylül 07, 2016, 22:58:59 »
Bu teknelere tekne demeye bin şahit  lazım  bunların  seyre elverişlilik belgelerini kim veriyor merak ediyorum.Bu ucubeler denizde dolaştıkca  daha böyle  kazalar çok olur

Denizciliği gelişmemiş ülkelerde bu olabiliyor maalesef. Konuyu güzel özetlemişiniz İlker ağabey.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #8 : Eylül 08, 2016, 10:23:44 »
Deniz turizmi işine girdiğimde guletlerde başladım, her yıl surveyden geçmek için ne dalavereler dönüyor inanamazsınız.

Sadece görüntüde garip görünen tekneler değil, dışarıdan cillop gibi görünüp binbir teknik eksiği ve uygunsuz modifiyeli tekneler var.

Finike liman başkanlığının "oha olum! Bu nası tekne? Bunu nasıl denize çıkartırsınız!!" dediği guleti kaçak olarak Fethiyeye getirip hiç sorunsuz surveyden geçirdiğimiz dönemden utanıyorum.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (tapatalk)

*

Ş. Ö.

« Yanıtla #9 : Eylül 08, 2016, 16:36:57 »
Ben o gün denizdeydim o yüzen şeylerin o günkü rüzgarı yandan yediği anda ayakta durması mümkün değil...Hortum da hikayesi...
*

B. B.

« Yanıtla #10 : Eylül 08, 2016, 17:04:11 »
Ama bu yazılanların hiçbiri başlığı açan korsanın sorusunun yanıtı değil ki. Tamam, o tekneler güvensiz, fena, berbat. Böyle olmayan tekneler hortumda ne yapar?
*

Z. D.

« Yanıtla #11 : Eylül 08, 2016, 17:08:34 »
Ama bu yazılanların hiçbiri başlığı açan korsanın sorusunun yanıtı değil ki. Tamam, o tekneler güvensiz, fena, berbat. Böyle olmayan tekneler hortumda ne yapar?

Hortumu görüyorsan geldiği ve gideceği istikameti görüyorsundur. Hemen yelkeni kapatıp bölgeden uzaklaşmak . Neticede hortumun çapı 5-50m olsun en fazla . Hortumun içinde kalmadıysan fazla etkilenmezsin Bülent korsanım. Tuzla daki hortumda kayıkları alıp karaya atmıştı ama , yelkenliler ağırlığından dolayı etkilenmemişti
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #12 : Eylül 08, 2016, 18:25:39 »
Mevcut meydana gelen üzücü hadise de hortum olduğunu düşünmüyorum.Ağırlık merkezi çok yüzeyde olan yüzen cisim süs için dikilmiş yelkenleri direği ve eklemeleri ile yat limanına çok az kaldığı için doğrultusunu doğu yaptı ve o acayip aniden çıkan rüzgarı yandan aldı yan yattı ve su aldı olan budur diye düşünüyorum.O tekneden çok daha kıyıya yakın olmamıza rağmen tarayan bir sailing in dahi yandan aldığında ne olduğunu gördüm.Çapa ile uğraşmayı filan bırakıp kuzeye burnu çevirip mevcudu motorla korumak zorunda kaldım.Hortumda ne yapılır bilmiyorum.
*

B. B.

« Yanıtla #13 : Eylül 08, 2016, 20:16:54 »
Kuzeye yani kiyiya mi cevirdiniz kafayı? 
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #14 : Eylül 08, 2016, 20:24:28 »
Kuzeye yani kiyiya mi cevirdiniz kafayı?
Doğrudur.Müdahale ettiğim tekne başka bir arkadaşa ait tekneydi kısa süreliğine tekneden ayrılmıştı.Taradı tarayacak derken 10 m mesafa kala atlayıp motoru çalıştırdım allahtan anahtar üzerindeydi.Üzerimize gelişide uysal uysal borda dan değildi.Gurcataları karıştırsaydık mahvolmuştuk.Neyse olmadı. bulunduğum yerde görece kapalı bir yerde ve kıyıya(kuzeye) 50-60 m mesafedeydim.Tur teknesi kıyıdan daha uzak ta bulunuyormuş.Onun bulunduğu yerde o kuzey rüzgarı çok daha büyüdü tahmin ediyorum.O gün pek çok hava tahmin sitesinde 6-7 knot gösteriyordu.Sadece marina tahminde 23 knot ve yağmur vardı çok kısa süreli.Fırtına uyarısı fikan yoktu yani.
« Son Düzenleme: Eylül 08, 2016, 20:31:37 Gönderen: Şevket Öztürk »