0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

P. E.

Ynt: Abordayı Reddetme !
« Yanıtla #15 : Ağustos 20, 2017, 15:47:34 »
SG hakkında ki taciz cümlesine ise hiç katılmıyorum.

Bizlerin güvenliği için oldukça zor şartlar da görev yapıyorlar..

Sadece bizim değil tüm ülkelerin SG leri..
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2017, 15:49:07 Gönderen: Pınar Egemen »

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #16 : Ağustos 20, 2017, 16:22:11 »
Ben bulamadım ama bir gün size benzer bir şey yaptıklarında umarım daha yakışan bir kelime bulursunuz.

*

İ. E.

« Yanıtla #17 : Ağustos 20, 2017, 16:55:48 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben bulamadım ama bir gün size benzer bir şey yaptıklarında umarım daha yakışan bir kelime bulursunuz.
Taciz etmek çok ağır bir tabir olmuş  bu kelimenin anlamını sizde bizlerde çok iyi biliyoruz onun için ortada bir rahatsızlık varsa uygun sekilde ifade edelim lutfen

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #18 : Ağustos 20, 2017, 17:13:54 »
Taciz ettiler.
Türkçe'de bunu başka hangi kelime ile ifade etmeliyim?

TDK:
taciz = isim (ta:ciz) Arapça taʿcīz / Tedirgin etme, rahatsız etme
taciz etmek = sıkıntı vermek, rahatsız etmek

Gulette çalışırken çok daha kötü kelimelerle ifade edebileceğim şeylere de şahit oldum, kendi başıma geldi vb.
Umarım yeri gelip söylemek zorunda kalmam. O nedenle bu konuyu kapatalım isterim.

*

İ. E.

« Yanıtla #19 : Ağustos 20, 2017, 17:56:27 »
Taciz ettiler.
Türkçe'de bunu başka hangi kelime ile ifade etmeliyim?

TDK:
taciz = isim (ta:ciz) Arapça taʿcīz / Tedirgin etme, rahatsız etme
taciz etmek = sıkıntı vermek, rahatsız etmek

Gulette çalışırken çok daha kötü kelimelerle ifade edebileceğim şeylere de şahit oldum, kendi başıma geldi vb.
Umarım yeri gelip söylemek zorunda kalmam. O nedenle bu konuyu kapatalım isterim.
Türkçe bilginiz muhteşem nicin taciz etmek yerine tedirgin etmek deyimini kullanmadinizki. Neyse daha fazla tartışmaya gerek yok,görevlerini yapan insanları her firsatta yermeye devam edelim

*

P. E.

« Yanıtla #20 : Ağustos 20, 2017, 19:00:15 »
Tam olarak ne yaptılar...
Merak ettim
Eğer özel değil ise..
Gerçekten merak ettim...
*

C. A.

« Yanıtla #21 : Ağustos 20, 2017, 23:48:20 »
Sanırım ben her iki tarafı da biliyorum. Deniz kuvvetlerinde görev yaptığım sürede sahil güvenlikte çalışmadım ancak sınıf arkadaşlarım 2.komutan/komutan olarak görev yaptılar. Anlattıkları hikayeleri, (trolcüler ve kaçakçılarla vb.ilgili) bir çok hikayelerini dinledim.

Son 10 yılda küçük cruise gemileriyle özellikle Akdeniz'de çok uzun zaman geçirdim, SG ve liman devleti kontrollerine (port state control,PSC) bir çok kez girdim.

-Sahil güvenlik kendi kara suları içinde her türlü (askeri gemiler hariç) deniz vasıtasına, evrak kontrolü yapmak ya da herhangi bir ihbar nedeniyle, boarding yapabilir.

-Hava şartları müsait değilse, hiç bir SG unsurunun boarding konusunda israr etmesi kanuni değildir, red edebilirsiniz. Ancak kaçma riski, somut deliller vb gibi zorlayıcı sebepler varsa, SG boarding konusunda israrcı olabilir ama kesinlikle teknenizin emniyetini riske atarak bunu yapamazlar. 

-Bu noktadaki en önemli nokta güvenliktir. Bizim güvenliğimiz ve emniyetimiz için var olan birimlerin, güvenliğimizi riske atacak şekilde hareket etmeleri mümkün değildir. Durumunuzu kibarca açıkladığınız taktirde her durumda sizinle uzlaşacaklardır.

-SG komutanları, 2.komutanları mesleğin başında genç idealist subaylardır. Görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalışırlar. Ancak biraz tecrübesizlikten, biraz aşırı idealistlikten zaman zaman hata da yaparlar. Örneğin, evrak kontrolü açil bir görev değildir. Ertesi gün de, haftaya da yapabilirsiniz. Turistik teknelerin programına saygı göstermeleri ve teknelerin faaliyetlerini aksatacak şekilde hareket etmemeleri gerekirdi. Herhangi bir şüphe varsa, öncelikle ve süratle şüphe edilen teknelerin kontrolü yapılmalıydı. Bu yapılmayınca doğal olarak bir rahatsızlık durumu oluşmuştur.   

Selametle... 
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #22 : Ağustos 21, 2017, 00:11:23 »
Ne yazık ki SG hayallerinizdeki gibi kusursuz, tıkır tıkır çalışan, mükemmel personellerden oluşan bir kurum değil.

Siz rastlamadığınız için farkında olmayabilirsiniz ama kusursuz değiller. Deniz profesyonelleri bu olumsuz örnekleri daha çok yaşıyorlar.

Zor şartlarda mükemmel işler yapıyor olmaları onları dokunulmaz, eleştirilmez yapmaz, yapılan hatalarını yok etmez.

En başta söyledim, yeni bir SG tartışmasına girmek istemiyorum, çünkü ne zaman SG'i eleştiren bişey yazsam garip bir "bunu söyleyemezsin!" baskısı/tepkisi oluşuyor.

Siz bu olumsuzlukları duymaya hazır değilseniz ben de bu ortamda bunu konuşmayı kabul etmiyorum.

Bu konuda kavga seviyesine geldiğimiz ve hakaretleri nedeniyle kovulan insanların da burayı başka isimlerle takip ettiğini iyi bildiğimden yine canımı sıkmamak için devam etmeyeceğim.

Denizde haksızlıklarla karşılaşmamanız dileklerimle.

öZgür (mobil)

*

S. Ş.

« Yanıtla #23 : Ağustos 21, 2017, 01:09:20 »
Özgür korsanım,

Atılmış üyenin ,sahte beyanla takip ettiğini biliyorsanız ya da suphelendiğiniz account kiminse ,moderasyona bildirmelisiniz  ,kurallarımıza aykırı bir durum bu, her uye gercek kimliği ile olmak zorunda...

Gecen ki mevzulara döner  sahte hesaplardan başkaları çıkar ,cılkı çıkmadan moderasyonun da bu konuda önlem alması lazım,beyan belki yetmiycek , cep telefonu faturası kopyası gibi,üç evrak belirlenir mesela ,herhangi biri istenebilir random olarak  ...

« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2017, 01:18:25 Gönderen: Semih Sener »
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #24 : Ağustos 21, 2017, 09:44:12 »
İzmir- Antalya yolunda gece seyrinde bizim kıyılara yanaşmadan Sisam'ın üstünde yelken ile seyirde 03:00 gibi
arkadam aniden projektörler tutuldu.Yelken seyrinde olmama rağmen hiç seslerini duymadım.Yunan SG ;nereden nereye gittiğimi,kaç kişi olduğumuzu sordu.Toplam 3 kişi olduğumuzu kızım ve arkadaşım ile beraber Antalya'ya gittiğimizi söyledim seyir devam etmekte onlarda güvenli bir mesafeden yanımızdaydılar.Sonrasında teknede kaç kız daha olduğunu defalarca sordular hiç kimse olmadığını sadece 3 kişi olduğumuzu defalarca söyledim.5-10 dakika geçmiştir herhalde ardından ışıklar aniden söndü ve yok oldular.O günden bugüne hiç bir SG kontrol amaçlı yanaşmadı.
  Tüm meslek gruplarında mesleğini layıkıyla bilerek yada bilmeyerek yapmayanlar olabiliyor. SG in sorunu mevcut kanun ve yönetmeliklerin uzatılmaya, çekiştirilmeye  müsait olması mesleği iyi yapma ile realite ve aklın yolunun çoğu zaman çelişmesi.Görev verilmiş bu görevin tanımı ve sınırlarını belirleyen yazılı metinler arap saçı.
« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2017, 09:45:01 Gönderen: Şevket Öztürk »
*

İ. E.

« Yanıtla #25 : Ağustos 21, 2017, 11:46:01 »
 Üzücü bir şekilde Konu döndü dolaştı SG nin uygulamalarından duyulan rahatsızlığa ve SG yi suçlamaya geldi.Görevini hertürlü ve çok zor şartlar altındada  olsa yapmaya çalışan bu kurumu bir iki kişinin olası şahsi ve hatalı davranışları nedeniyle fırsat çıkan her ortamda yermeye çalışmak kimseye bir şey kazandırmaz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #26 : Ağustos 21, 2017, 11:57:36 »
Üzücü bir şekilde Konu döndü dolaştı SG nin uygulamalarından duyulan rahatsızlığa ve SG yi suçlamaya geldi.Görevini hertürlü ve çok zor şartlar altındada  olsa yapmaya çalışan bu kurumu bir iki kişinin olası şahsi ve hatalı davranışları nedeniyle fırsat çıkan her ortamda yermeye çalışmak kimseye bir şey kazandırmaz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
SG uygulamaları ile ilgili kimlerin rahatsızlığı var bilmiyorum.Uygulamalar ile ilgili rahatsızlıkları dile getirmekte sorun olacağını sanmıyorum.Zor şartlar altında görev yapan kurumların sorgulanmamasını haklı ya da haksız davranışların dile getirilmemesini kabul etmiyorum.Her kurum sorgulanabilir sorgulanmalı uygulamalar tartışılabilmeli bu sayede en güzele ulaşabiliriz.
*

A. E.

« Yanıtla #27 : Ağustos 21, 2017, 11:59:50 »
Herkes söyliyeceğini söyledi beyler tamam artık lütfen. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. U.

« Yanıtla #28 : Ağustos 21, 2017, 12:05:59 »
Kurumlarda çalışanlar da tabi ki de insanlar, doğal olarak iyileri ve kötüleri, doğruları ve yanlışları olacaktır. Ancak kurum kimliği sizin bünyenizdeki kişileri nasıl değerlendirdiğiniz ile oluşur. Örneğin hatalı/kanuna aykırı/keyfi olan aleni bir davranışı kurum göz ardı ediyor, önlem almıyor ise bundan kişiler değil kurumlar sorumludur. Kurumlar bu şekilde değerlendirmeli bence.

Örneğin emniyet şeridine giren sivil araçları hiçbir trafik polisi durdurmuyorsa o zaman "evet bazı kendini bilmez sürücüler kurumu kötü gösteriyor" diyemeyiz sanırım.
*

İ. E.

« Yanıtla #29 : Ağustos 21, 2017, 12:08:22 »
SG uygulamaları ile ilgili kimlerin rahatsızlığı var bilmiyorum.Uygulamalar ile ilgili rahatsızlıkları dile getirmekte sorun olacağını sanmıyorum.Zor şartlar altında görev yapan kurumların sorgulanmamasını haklı ya da haksız davranışların dile getirilmemesini kabul etmiyorum.Her kurum sorgulanabilir sorgulanmalı uygulamalar tartışılabilmeli bu sayede en güzele ulaşabiliriz.
Yapılan yanlış ve haksız bir uygulama varsa ilgili yerlere şikayette bulunularak insanların hakkını aramasına engel olan hiç bir şey yoktur.Dediğim gibi bir iki kişinin yapmış olabileceği yanlışlık üzereine koskoca müesseseyi zan altında bırakıp bu platformlarda sorgulamaya kalkmak ortalığı yangın yerine çevirmekten ve tatsız tartışmalara yol açmaktan başka bir işe yaramaz onun için bu konunun burada kapanması iyi olur düşüncesindeyim