0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. C.

Bugün tekneye 2000stc taktım.

Montajı tamamladım (kısmen) sadece egzoz kısmı kaldı bordayı delmek istemiyorum, pontonda biri benim teknede ayrı bir çıkış yok makinenin egzozuna bağlı dedi ama fabrika çıkışıymış epeyde eski bir sistem türlü güvenlik önlemi olabilir ben körü körüne bağlamadan birde size danışmak istedim yapan eden var mı?

Makinenin çıkışında susturucu var susturucudan sonra bir paslanmaz dirsek var buda epey kalın bir boruya bağlanıp 4 metre sonra yine bir dirsek ile bordadan dışarı çıkıyor.

Benim bağlamak istediğim nokta susturucudan sonraki dirsek.

Birde işin mali boyutu var ki borda çıkış aparatı 250-300 tl.
Diğer türlü dirseğe kaynattıracağım bir ara parça maksimum 50 tl tutacak.

*

H. D.

Motor çalışırken, egzoz gazı sizin ilave yapacağınız dirsekten geri gidip vebastodan tütebilir.

*

A. Ç.

Su bağlantıları ve egsoz çıkışları bağımsız olmalıdır. Motor çalışırken oluşan basınç ısıtıcıya su gönderebileceği gibi, kuru egsozlu ısıtıcının egsozu motorun kauçuk egsoz hortumunu yakabilir ve akla gelmeyen çeşitli terslikler olabilir.
« Son Düzenleme: Ekim 21, 2016, 21:55:15 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »

*

M. C.

Anlaşıldı makinenin egzozuna vermeyeceğiz.

*

A. I.

Murat korsanım. Önce katlanır dümen, şimdi de webasto montajı...
Benim, kayığa yapmayı planladığım operasyonları, önce bilgi sahibi olmak için burdan araştırırken gördüm ki siz çoktan hayata geçirmişsiniz, geçiriyorsunuz! Takdir ediyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Katlanır dümeni görmek için müsait bir günde Nimetim'e geleyim diyordum, şimdi webasto montajı da olunca bir kahvenizi içmek şart oldu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. D.

İllaki vebastonun çıkışıda motor çıkışı ile aynı yerden olsun diyorsanız bahsettiğiniz dirsekten itibaren motorun çıkış borusu içinden bağımsız olarak geçecek şekilde vebastonun çıkış borusunu geçirin derim.
*

A. Ç.

Egsoz çapı (alanı) düşer, ne kadar önemlidir tam bilmiyorum. 
*

M. C.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Murat korsanım. Önce katlanır dümen, şimdi de webasto montajı...
Benim, kayığa yapmayı planladığım operasyonları, önce bilgi sahibi olmak için burdan araştırırken gördüm ki siz çoktan hayata geçirmişsiniz, geçiriyorsunuz! Takdir ediyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Katlanır dümeni görmek için müsait bir günde Nimetim'e geleyim diyordum, şimdi webasto montajı da olunca bir kahvenizi içmek şart oldu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Her zaman beklerim her türlü likit mevcut.

Webasto montajı ilk karar verdiğimde "nolacak yau" şeklinde bir düşünceydi paket gelince içinden çıkan bir sürü aparatı görünce bi "hass..r" oldum.

Ama daha paketi açtıktan 15 dakika sonra havuzlukta masanın üzerinde çalıştırdım sonrası da zaten çok basit oldu büyütülecek bir olay değil.

Sahibinden.com dan bir arkadaştan 1350 tl ye 2000stc aldım. (stc modeli yeni versiyon içinden 2 farklı parça çıkıyormuş st ye ek olarak)
150 tl de borda çıkış ağzı başka herhangi bir masrafa gerek yok tüm parçalar fazlası ile içinden çıkıyor.
Ben bazı vida ve somunları paslanmaz olanları ile değiştirdim ki onlarda teknede bolca mevcuttu.

Egzoz kısmından vazgeçtim borda çıkış ağzını sipariş ettim pazartesi-salı monte edeceğim.

Peki borda çıkış ağzını koyacağım yer iskele taraf tam küpüştenin dibi aklıma gelen bir problem usturmaçayı oraya yanlışlıkla getirir ve unutursam sıkıntı olabilir, başka bir sorun olur mu? Genelde borda çıkış ağızları kıç omuzluklar da oluyor da.

*

A. Ç.

Kıçta olması teknenin yattığında su girmesini engeller, usturmaçaların zarar görmesini, bordalarken çıkışın hasar görmesini engeller.
*

H. E.

Tekne yattığında su girmemesi için içerideki eksoz borusunu deve boynu gibi kıvırıp monte etmek gerekiyor.
*

C. C.

Ben de 7 sene önce kendim monte etmiştim ve eksoz çıkışı tam tarif ettiğiniz yerde. Bugüne kadar hiçbir problem olmadı ve sorunsuz bir şekilde kullanıyoruz.

Burada daha önemli olan konu, Webasto'nun taze hava girişi ile eksozun birbirlerine göre olan konumları. Ters rüzgarda veya herhangi bir kaçakta eksoz gazının, Webasto tarafından emilerek kabine basılmadığından emin olmak gerekiyor. Örneğin, eğer ana ünite ile eksoz borusu aynı portuçda ise, yıllar içinde titreşim vb ile bağlantılardan kaçak oluşma riski olabilir. Bunun için mutlaka kabin içinde karbonmonoksit alarmı bulundurmanızı öneririm. Kolay gelsin....
« Son Düzenleme: Ekim 22, 2016, 17:50:12 Gönderen: Cenk Cesur »
*

M. C.

Karbonmonoksit alarmı takacağım.

Bu arada bu sistemin kendisinde bu tarz bir koruma yok mudur?
Yani kendi egzoz gazını kendi soluduğunda alet bunu anlayıp kendini kapamıyor mudur?
*

H. D.

Neden KARBONMONOKSİT dedektörü? Şayet Vebastonun egzozundan dedektör ölçecek kadar monoksit çıkıyorsa siz önce Vebastonun hava yakıt karışımını yeniden ayarlayın da boşuna fazladan mazot yakmamış olun.
*

C. C.

Düşük voltaj ve aşırı ısınma karşısında sistem kendisini kapatıyor, ancak egzoz konusunda böyle bir koruma olduğunu zannetmiyorum.

Karbonmonoksit alarmı takacağım.

Bu arada bu sistemin kendisinde bu tarz bir koruma yok mudur?
Yani kendi egzoz gazını kendi soluduğunda alet bunu anlayıp kendini kapamıyor mudur?
*

M. C.

Neden KARBONMONOKSİT dedektörü? Şayet Vebastonun egzozundan dedektör ölçecek kadar monoksit çıkıyorsa siz önce Vebastonun hava yakıt karışımını yeniden ayarlayın da boşuna fazladan mazot yakmamış olun.

Webstonun egzoz çıkışı bir şekilde webastonun içeri göndermek için yolladığı havanın girişinden emilirse bunun için bir önlem almak gerekmez mi?

Karbonmonoksit değilde başka bir dedektör mü gerekir?