0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. T.

Derinlik Göstergesi Yerinden Çıkar mı?
« : Eylül 22, 2016, 10:28:05 »
    Gecen bayram tatilinde Okluk Koyundan Ören'e dönerken hava 20-25 knot esmeye ve dalgalar da 2 metre civarina cikti (dalga boyu da nasil ölçülür hic bilmem gerçi). Birkaç kere teknenin bas tarafi sertçe suya çarpti bu sebeple midir bilmem eşim Vildan aşağıya indiğinde teknenin hizli bir sekilde su aldigini bas kamara zeminde masmavi deniz gorundugunu soyleyerek beni cagirdi.

Inip baktigimda farş tahtasini yukari firlatacak kadar basincli suyun yuvarlak duzgun bir delikten geldigini gorup oraya elimle bastirip suyun gelisini durdurdum. Kisa aramadan sonra transduceri bulup yerine taktim. Otomatik devreye girmeyen sintine pompasinin dugmesine bastim ama bu kisa sure icinde teknemiz fars tahtalari seviyesine kadar suya gomulmus oldu!

Marinaya girene kadar sintine pompasi calistiysa da sonrasinda eriyen tuvalet kagitlari pompayi tikayarak su tahliyesini kesti. Yaklasik iki gun boyunca su bosaltma, tahtalari temiz suyla silip arindirma, sintineyi silip temizleme ve kisisel esyalarimizi kurutmakla uğraştık.

Olasi felaket senaryolari hakkinda hep hazirlikli olmaya calisirim, internette okudugum "Zor Anlar" benzeri konularda ben ne yaparim diye çokça dusunmusumdur. Bauhaustan benzinle calisan su pompasi bulundururum mesela (pompa vardi o anda ama hortumlarini falan hazirlamamistim ayrica sintinede bir yerde biraktigim icin su icinde kaldigindan calismazdi zaten), canta seklinde jeneratorum var falan ama bu isin bu kadar hizli gelisecegi hic aklima gelmezdi.

Bu isten cikartliacak cok dersim oldugunu biliyorum ama esas anlamadigim; derinlik olcer yerinden nasil cikar öyle? Bu olasi bir durummudur? Yani ara sira kontrol edilmesi mi gerekir?

*

E. O.

Ynt: Derinlik Göstergesi Yerinden Çıkar mı?
« Yanıtla #1 : Eylül 22, 2016, 10:41:55 »
tekneniz hangi marka acaba?

*

B. B.

« Yanıtla #2 : Eylül 22, 2016, 10:43:55 »
Çok çok büyük geçmiş olsun.

*

H. E.

« Yanıtla #3 : Eylül 22, 2016, 10:48:02 »
O kanala vidalanıyor. Vidalanan bilezik diş atlamış, yalama olmuş, çatlamış vb. ise çıkar.

Benim anlamadığım, suyun geldiğini gördünüz. Elinizle bastırıp durdurdunuz. Transducer'ı yerine taktınız. Su gelmeye devam mı etti de tekne su yaptı o kadar?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. B.

« Yanıtla #4 : Eylül 22, 2016, 11:00:34 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
O kanala vidalanıyor. Vidalanan bilezik diş atlamış, yalama olmuş, çatlamış vb. ise çıkar.

Benim anlamadığım, suyun geldiğini gördünüz. Elinizle bastırıp durdurdunuz. Transducer'ı yerine taktınız. Su gelmeye devam mı etti de tekne su yaptı o kadar?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Geç farkına varmışlar sanıyorum HakanE. Hanımefendi tesadüfen görmüş anladığım kadarıyla. Ben de başkamara kapısını açık bırakmak gibi bir adet vardır.

*

H. T.

« Yanıtla #5 : Eylül 22, 2016, 11:02:11 »
Çok geçmiş olsun. Ciddi bir sorun gerçekten. Sebebini bende merakla bekliyorum. Hatta Yengeç'in transducer'i bayağı abuk bir yerde, gözümü korkuttu. Bir yoklayacağım.
*

M. T.

« Yanıtla #6 : Eylül 22, 2016, 11:02:39 »
Tekne Jeanneau 49DS.
Hakan Korsan suyun bu kadar cabuk dolmasina ben de cok sasirdim, tahminimce suyun gelmeye baslamasindan ben kapatana kadar 5-10 dakika gecmistir sadece.
Yeni tekne transferi sirasinda batan 50DS miydi bir haber vardi Navigada da yazilmisti o da bas taraftan su alarak batmis nedeni de bulunamamisti tam olarak belki de ayni sebepledir!
Transducerin bilezigi gayet saglam gorunuyordu ve ince dis oldugu icin yerinden kolay atacagini sanmiyorum. Uc yildir bu tekne bende bir kere bile orayi ellemedim, sökmedim. Sadece sezon basinda zehirli boya yapmak icin karaya almistik, o islem sirasinda soktuklerini hem zannetmiyorum hem de yapan ustalar da biz ellemedik diyor.
*

A. Ü.

« Yanıtla #7 : Eylül 22, 2016, 11:04:50 »
Mehmet korsanım .Çok geçmiş olsun,Daha büyük bir zarar görmeden olaya müdahale etmeniz ayrıca sevindirici..
*

H. A.

« Yanıtla #8 : Eylül 22, 2016, 11:05:25 »
Büyük geçmiş olsun, orada hız parametresinin yanında birde kör tapa olması gerekiyor. paketenin dişleri yalama olduğu düşünülerek bu tapayı vidalamak daha mantıklı olurdu. Söyleminizden paraketryi Zaman'ında düzgün vidalamadığınızı zannediyorum.
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2016, 11:08:46 Gönderen: Hakkı Algın »
*

H. A.

« Yanıtla #9 : Eylül 22, 2016, 11:06:43 »
Büyük geçmiş olsun . transducer in yerinden çıkması bağlama hatasından kaynaklı olduğu kesin aşağıdaki resimde şekilde göründüğü üzere dışardan içeri girip kenarları dış gövdeye başar yanlarındaki çıkıntı kırılması gerekir veya delik büyük delinmistir içeri kacmistir
Aşağıdaki resimde izolasyon malzemesi ile montajdan sonraki hali izalosyon malzemesi dahi tutması gerekir

*

M. T.

« Yanıtla #10 : Eylül 22, 2016, 11:10:42 »
O anda taktigim gibi duruyor ve su kacirmiyor. Dislerinde falan bir hasar gorunmuyor. Yerine takma konusunda zaman kaybetmedim ama durumu ne kadar gec fark ettigimizi tabiki bilemiyorum Esimin ifadesine gore bir anda farş tahtasini yukari atarak su gelmeye baslamis.
*

H. A.

« Yanıtla #11 : Eylül 22, 2016, 11:14:22 »
Sizin transducer hız ve derinlik bir arada olan modeldenmi?
Veya ne marka derinlik aletiniz
*

M. T.

« Yanıtla #12 : Eylül 22, 2016, 11:18:55 »
Transducerin markasini hatirlamiyorum ama sadece derinlik gosteriyor galiba kisa jop gibi birsey.
*

B. B.

« Yanıtla #13 : Eylül 22, 2016, 11:25:18 »
Oncelikle çok geçmiş olsun,
Bende hız göstergesi ve derinlik yanyana duruyor. hız göstergesi  temizlemek için her cıkarttıgımda, (denizde) içeriye dediginiz gibi ciddi basınclı su giriyor ve sonra tüm sintineyi temizliyordum. Sonra bu arkadasların olduğu bölümü tamamen silikonlayıp izole ettim. yani su geldiginde bu bolumden dışarı çıkmıyor. En kotu koltuk seviyesine kadar yuklesiyor.
Acaba sizin durumda benim yaptığım iş bir işe yarar mı? Su çekimi seviyesi nerelerdedir acaba?
*

M. T.

« Yanıtla #14 : Eylül 22, 2016, 11:28:49 »
Barış Korsan bolumler arasini kapatmak bence iyi olmaz suyun sintinenin bolumleri arasinda dolasmasi daha iyi zira pompaya ulasmazsa o su kamaraya gecebilir.