0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Z. D.

Ynt: Bir soru.. (Koylarda kıçtan kara bağlanma)
« Yanıtla #15 : Mart 30, 2012, 09:48:13 »
Teknede tek başınasınız. Koltuk halatı bağlamaya cesaret edemezsek sadece demir ile alargada kalınabilirmi koy içinde ?

*

S. K.

« Yanıtla #16 : Mart 30, 2012, 15:52:21 »
Tunç korsan yazınızı gecikmeli gördüm.
benim teknem  40 feet Beneteau oc 40 . halatlarım  batar  halat  35 mm  olduğunu tahmin ettim  eğer  boyut 'un kataloğu   30mm diyorsa  doğrudur Şimdi tekneye  çok uzağım maalesef ölçme şansım yok. Bu  evsafta bir halat bizim boyda bir tekneyi çok rahat  idare ediyor. gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Tabii iskele ve sancaktan bağlanmak koşuluyla
Sağlıcakla ve selametle.

*

T. A.

« Yanıtla #17 : Mart 30, 2012, 17:43:20 »
Selahattin korsan teşekkürler
Benim tekne sizinkinden biraz daha ağır ve yassı halatım da daha zayıf mukavemetli olduğundan (zira yüzen cins) sanırım tek taraftan yassı halat kullanırken rahat uyumak için diğer taraftan normal halat bağlamamda fayda var.

*

D. E.

« Yanıtla #18 : Mart 30, 2012, 23:59:19 »
Selamlar,
          Ben genelde eşimle seyir yaptığım için, hemen hemen her şeyi tek başıma yapmaya çalışıyorum.
Koyda demir yerine karar verince, 2 adet 60m.lik yüzen koltuk  halat ını birbirine bağlayarak, bir kırmızı şamandıra ve bot çapasıyla birlikte bota atlayarak  sahile hızlıca(tabiiki 5hp motor ile) gidip, halatı sahile bağlayıp demirleme istikametime göre halatın ucuna kırmızı şamandra ve bot çapasını bağlayıp 120m. halatı denize atıyorum. Bu ara tekneyi unutmadık tabii!!?? Tekneyi ya demirliyip bırakıyorum(hanım gözkulak oluyor) veya hanım tekneyi demir yerinde eğlendiriyor. Hızlı bi şekilde tekneyi yakalayıp, demirimi atıp,tornistan'la denizde beni bekliyen halatıma gidip denizden aldığım koltuk halatım ile selametle bağlanarak keyif moduna geçiyoruz. 

*

C. B.

« Yanıtla #19 : Mart 31, 2012, 10:10:16 »
İyi fikir bizim demir tazeleme operasyonuna benziyor.
Şu:
1-Demir atılır, koltuk halatı bağlanır hayat güzeldir.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
2-Bir nedenle demir tazelenmek gerekir. (Bizim attığımız Admiralti taramaz da, biri mesela demirimizi oynatırsa  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap diyelim)
3-Koltuk halatının ucuna şamandra ya da usturmaça bağlanır denize atılır..
4-Çıkılır,demir tazelenir, geri gelinir,usturmaça kakıçla alınır, koltuk halatı tekrar yerine bağlanır.
5-Durum karışık ve usturmaça yerinde durmayacak durumda ise; yenga motoru çalışan bota bırakılır, koltuk halatını tutar,  siz ona giderken o da botla size gelir. Hiç konuşmadan, bağrışmadan sesiz ve profesyonelce teknenizi bağlarsınız. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bu durumda  kavuşmanın heyecanını yaşar ve birlikte bir iş başarmanın tadını çıkarırsınız. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (ya da botla halatı bir türlü size getiremeyen yenga yı "he de hö dö" diyerek köpürtürsünüz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   Her iki durumda da durgun koylara hareket gelmiş olur.)
6-  Demir yeniden atılmış , koltuk halatı bağlanmış hayat güzeldir..Çevre yattakilerin hayranlık ve kıskançlık dolu bakışları altında içkinizi yudumlamaya devam edersiniz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ( Ya da hem iş beceremeyip hemde karısını azarlayan öküz modunda aşağılayıcı bakışlara ve dedikodulara katlanarak hır gürü teknede devam ettirirsiniz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

Bu derin psikoanaliz ve evlilik danışmanlığını da içeren engin bilgilendirici mesajda armağan olsun aleme.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. G.

« Yanıtla #20 : Mart 31, 2012, 16:04:13 »
Girilen koyda rüzgar bordandan geliyorsa

1) Bağlanacak bölgeye 70-80 mt mesafeye kısa bir demir atınız .
2) Demirin tutuğundan emin olduğunuzda sakin bir şekilde uzun yüzen halatınızı botun içine  alınız
     halatın karaya sabitleyiniz .
3) Sert bir alabanda manevra ile tekneyi döndürün  . Halat vira demir mayna  tornistanla teknenizi sabitleyin
 Diğer seçenek (1)
  İki  tekne dolaşırsınız hem eğlenceli olur hemde ikinci teknenin kaptanı ise sizi bağlar .
Diğer seçenek (2)
Koya girince avanız çıkıncaya kadar bağrır  yardım istesiniz koydaki tekneler aman bana çarpmasın diye size yardıma gelir  .

SON SEÇENEK   HİÇ MARİNADAN ÇIKMAZSINIZ
*

S. M.

« Yanıtla #21 : Nisan 01, 2012, 10:37:46 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben  boyut'un 3,5 cmlik Geniş halat(Qickline) ını kullanıyorum  .iskele ve sancakta 60'ar metrelik  iki  tane mevcut yıpranmaması için .En ucuna  5 metre uzunluğunda  14 mm halat bağlıyorum onun ucunada 12 lık paslanmaz karabina . böylece .eşim korsanice yada  bağlamaya giden misafirler izbarcoylada uğraşmıyorlar.Tekne tornistanda dururken  ilk önce rüzgar üstünün koltuğunu sonra rüzgar altının koltuğunu bağlıyorum  bu güne kadar  hiç sıkıntı yaşamadım. Bu uzunluktaki normal halatla deniz içinde uğraşmak bir hayli yoruyor insanı.
aynı yontemı kullanıyorum genelde dumende oturup hanımı ya da teknedekı mısafırı denıze yolladıgımız ıcın bır sorun olmuyor bızım acımızdan hızlı yuzen bır mısafır her zaman tercıh sebebı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. B.

« Yanıtla #22 : Nisan 01, 2012, 13:18:43 »
Teknede tek başınasınız. Koltuk halatı bağlamaya cesaret edemezsek sadece demir ile alargada kalınabilirmi koy içinde ?
Bence doğru yöntem budur zaten ama kıçtan kara olanlar yüzünden yeterli gezinme alanı bulamayabilirsiniz.
*

C. B.

« Yanıtla #23 : Nisan 01, 2012, 18:41:27 »
Bence doğru yöntem budur zaten ama kıçtan kara olanlar yüzünden yeterli gezinme alanı bulamayabilirsiniz.

Bir çok koyda imkansız.. Ayrıca hoş karşılanmaz koyu kullanan diğer tekneler tarafından..Denizcilik adabı bakımından. Tehlikeli de olabilir..
*

C. B.

« Yanıtla #24 : Nisan 01, 2012, 18:45:37 »

Yardım istemek en emin yol..Mutlaka çevredeki bir guletin gemicisi sizi bağlayıverir..Biz bu yaz neredeyse her gün birilerini bağladık. Keyifli muhabbetlere de vesile oluyor.
*

M. M.

« Yanıtla #25 : Nisan 02, 2012, 00:39:26 »

Karadan Koltuk almak kısa süreler için geçerli bir manevra şeklidir ve yasa dışıdır... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

En doğrusu alargada tek demirde (hava yükselecekse Karamursala vurularak) kalmaktır. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

milli parklar kapsamındaki koylarda kara bağlantısı ve ağaçlara koltuk almak cezayı gerektiren

Durumlardır...

Lütfen Doğaya zarar verecek davranışlarda bulunmamaya dikkat edelim...
*

C. B.

« Yanıtla #26 : Nisan 02, 2012, 12:40:42 »
Mümtazım, kara korsanım, amiralim, kaptanım..
Bilirsin seni sevdiğimi ustamsın malum..
Koltuk halatlarına karşı duygularını da biliyorum.
Ama diyelimki:
Mesela 7 adalar bekar koyundasın; ya da uzun limandasın..
Mesela Löngöz' desin..
Mesela hatta Okluk'ta içerdesin..
Örnek çok..
Ve diyelimki 12 tekne falansınız ki bu az bir sayıdır..
Ve hadi diyelimki 5 m ye demir attın..Hadi diyelimki az kaloma verdin 25m olsun..Şimdi:
Nasıl olacakta olacak ortada gezineceksin..17m civarlarında yarı çaplı bir dairede dönecek duracaksın.Bunu 12 tekne ile birlikte yapacaksın.Taramayacaksın kaymayacaksın öbürlerine değmeyeceksin.. Hava sertledi bi de karamursala vuracaksın..
Akdeniz tipi demirleme diye bişi var değilmi canım?  Bunu adamlar haybeye icat etmemişlerdir herhal..
Biz buralarda ortaya demirleyen kardeşlere iyi gözle bakmıyoruz da  "acemi çartırcı" muamelesi çekiyoruz
Benden iyi bilirsin de sen yine  şöhretine leke sürme açık deniz kaptanım benim..
Ha ağaçları koruyalım bak o kesin..
Öperim canım..

*

N. Ö.

« Yanıtla #27 : Nisan 02, 2012, 12:50:24 »
milli parklar kapsamındaki koylarda kara bağlantısı ve ağaçlara koltuk almak cezayı gerektiren

Durumlardır...

Lütfen Doğaya zarar verecek davranışlarda bulunmamaya dikkat edelim...

Ağaçlara koltuk almak kesinlikle bize yakışmayan, bencilce bir bağlanma şeklidir bence de, dikkat edilmeli, uyarılmalı...
*

Z. T.

« Yanıtla #28 : Nisan 02, 2012, 14:51:29 »

Ağaçlardan çok kayaları kullanıyoruz bu iş için. Ama olmadığı yerde de zorunlu ağaçlar kullanılıyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Güneyde bazı koylarda kıyıya sarı renkli "baba" lar konulmuş, varsa bunlardan koltuk alıyoruz.

Cüneyt korsanımın dediği gibi, örneğin, İngiliz koyunda alargada kalmak olası değil. Ya bu koylarda da "sarı baba" lar konulmalı ya da buralara girmemeli.

Başlığın konusu ile direkt ilgili değil ve gerekirse başka bir başlık altında konuşulabilir:
Belki GeKo olarak, diğer denizcilik dernekleri vb oluşumlarla ortak bir çalışma başlatılabilir, bir iki koya daha bu "sarı baba" lardan konulmasına öncülük edilebilir.
Bu gibi konularda deneyimli korsanlar varsa, katılmak isteyen olursa etkin olacağımıza inanıyorum. Ben varım.

*

M. M.

« Yanıtla #29 : Nisan 02, 2012, 22:02:10 »

Cüneyt Korsanım

Karşıyakalım Delikanlım Biribirimizi sevmek çok güzel bir duygu ve hiç şüphem yok ki hepimiz aynı duygular içerisindeyiz ancak yasalara uymak hepimizin görevi yoksa Birkaç akdenizlinin  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (ki denizciliklerinin tartışılması  kesin.) Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap kendileri verdikleri isimle karadan koltuk almayı yasal kılıcı bir tutum içine girmem mümkün değil çünkü deniz kanunları kara kanunlarına benzemez bir yerde alınır ve yaklaşık tüm dünyada geçerlidir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Deniz kanunlarının Büyük çoğunluğu deneme yanılma sonucu elde edilmişlerdir ve birkaç kişinin birkaç konuya  göre değiştirilemezler... Malum ben yatçı ve amatör denizci gibi düşünemediğim için böyle katı bir denizciyim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu nedenle Limanlar dışında karadan koltuk alınmasına karşıyım. yasalara uyan bir denizci olarak bizden sonraki nesil denizcilerinde, Yasalara uyan ve denize saygılı denizciler olmasını
istemek hakkım diye düşünüyorum... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

...NETA PURUVA...