0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. E.

Deniz tutması, tıpta "hareket hastalığı" olarak ifade ettiğimiz bir grup problemin başında gelir. Normalde alışık olmadığımız tipte bir hareketle karşılaşıldığında, iç kulakta yerleşik denge organı beyne ve beyinsapına bu uyarıları gönderir. Beyin sapında yerleşik merkezler, tamamen tesadüf eseri, kusma-bulantı merkezlerine komşu olduklarından "indirekt" olarak uyarılardan etkilenirler ve problemin bizi en çok rahatsız eden yönü, bulantı ve kusma bu şekilde ortaya çıkar.
Hepinizin bildiği gibi görme yetisi de denge de ciddi rol oynar. Bunun kısıtlandığı, kapalı alanlar, kamara- koridor içi, karanlıkta gece seyri gibi durumlar, olayı şiddetlendirir.
Güverteye çıkmak ve ufka bakmanın yararı budur. Gözler hareketi anlar ve beyin sapında diğer iç kulak uyarılarını baskılarlar.
Güverteye çıkmanın bir diğer yararı, kötü koku vs gibi, mide bulantısına sebep olabilecek diğer uyarıları engellemektir. Fırtınaya çıkarken sintinenizi temiz tutmak sadece bir temizlik önlemi değildir. Zaten kapalı havalandırmalar ve pencereler dolayısıyla içerideki havaya, bir de oradan oraya savrulan mazot kokularının eklenmesini, özellikle hanımlar hiç istemezler.
Yenilen yemeklerin bozukluğu ve midenin dolu olması da buna aynı şekilde etki eder.
Gözleri meşgul edecek tarzda, kitap okumak veya bilmece çözmek oldukça zararlıdır.
Keza öne doğru eğilmek, yerden birşeyler toplama durumunda iç kulak maksimum etkilenir. Fırtına da birşeyler yerlere saçılmışsa, tecrübeli denizciler onu toplamaya çalışmazlar.
Müzik dinlemek, iç kulaktan gelen uyarıları belli ölçüde baskılar, yararı olur.
Beyni meşgul edecek dikkati bir yere toplayan meşgaleler, dümen tutmak gibi, uyarıları ciddi azaltır.
Görme fonksiyonuyla ilgili hareket yönüne doğru bakmak yararlı, mesela otobüste olduğu gibi geriye doğru bakmak, zararlıdır.
Hareket yönüyle ilgili, semazenlerin örneğini verirsek daha yararlı olur. Semazenler bildiğiniz üzere, düz bir zeminde, aşağı-yukarı (vertikal) hiçbir hareket yapmadan, kendi etraflarında dönerler (rotasyon). İç kulak kaynaklı uyarıları engellemek için başlarını 45 derece tek bir tarafa çevirmeleri bunun içindir.
Ancak dalgalı bir denizde rotasyonel, dönme hareketi azdır. Daha çok vertikal, yani aşağı-yukarı ve sağa-sola hareketler mevcuttur. Bunlar her seyirde farklı olabilir. Kişi hangi pozisyonda rahat ediyorsa, yastıklı veya yastıksız uzanmak, dik oturmak, o şekilde kalmalıdır.
Uyumak yararlı olabilir. Kamarada yatılıyorsa, iyi havalanmasına özen gösterilmelidir.
Her ne şekilde olursa olsun, bir süre sonra bünye  deniz tutmasına alışır. Bu süre genelde 2 gündür. 2-3 gün denizde kaldıktan ve sallanan zeminde uyuduktan sonra, karaya çıkınca sallanıyor gibi hissetmenin sebebi budur. Beyin ve diğer merkezler sallanan zemine adapte olmuştur, yeni ortama uyum sağlamaları için yine belli bir süre geçmesi gerekmektedir.
Dramamine denilen ilaç uyarıları, denge organı seviyesinde baskılar. Seyre çıkmadan yarım saat 45 dakika önce alınmalıdır. Kusma başladıktan sonra ağızdan alınacak ilaçlar etkisizdir. Dramamine’in en önemli yan etkisi uykudur. Dikkat eksikliği yapar. Dümen tutanlara tavsiye edilemez. Metpamid veya emedur gibi kusma önleyici ilaçlar, uyarıları engellemez. Sadece kusmaya engel olur.
Kusma uzun zaman devam ederse, özellikle sıvı ve tuz kayıpları yaşanabilir. Böyle bir durumda sıvı ve tuz alımı çok önemlidir.
Uyarıcı etkiye sahip ilaçlar ve mesela kahve, çay veya Coca Cola-Enerji içecekleri algılamayı arttırdıkları için zararlıdır. Öncesinde almamak lazımdır.
Bilezikler bazı bünyelerde çok yararlıdır. Denenebilir.
Yukarıda anlatılan faktörler, bünyeden bünyeye değişiklik gösterir. Hatta aynı kişide bile zaman içerisinde çok değişkenlik gösterebilir. Hepsini gözden geçirip, deneyip, sizin için en uygununu bulmanız keyifli bir tatil-seyir yapmanızı sağlayacaktır.

İyi seyirler

Dr Mehmet EREM
Lotus-Kalamış

*

İ. E. S.

Ynt: deniz tutması, nedir-ne değildir? önlemler ve tedavi
« Yanıtla #1 : Mayıs 30, 2008, 17:23:20 »
Elinize sağlık,

Korsanım, denize aşığım ve beni deniz tutuyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tabii bu beni de çevremdekileri de kötü etkiliyor tadım kaçıyor.. Durumu pek güzel özetlemişsiniz.

Bana bir arkadaşım da doğal zencefil hapı önermişti. Uyku da yapmıyormuş.. Ama eczanelerde bulamadım. Sağlam aktarlara bakacağım artık... Sonuçtan haberdar ederim.

Sevgiler
iclal(deniztutmasındanutanankorsan)

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Haziran 11, 2008, 08:23:39 »
Deniz tutmasının asıl sebebi belirtildiği gibi değişik denge merkezlerinden beyne değişik mesajlar gitmesidir. Kulak sallanıyorsun veyayatık duruyorsun derken gözler tekneyi sabit olarak algılayarak hayır düzsün derler. beyinde de kıyamet kopar. Bunu çaresi de beynini bu merkezini kısmen uyuşturmaktır. İlaçların yanı sıra denize çıkmadan önce alınacak az alkol de ilaçlara benzer bir etki yapar, kısmen uyuştur.

İlaçlar gibi alkol de tutmadan önce alınmalıdır. mide bulantısı başladıktan sonra tam ters etki yapabilir.

*

M. Ç.

« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2008, 08:59:42 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...

İlaçların yanı sıra denize çıkmadan önce alınacak az alkol de ilaçlara benzer bir etki yapar, kısmen uyuştur.

İlaçlar gibi alkol de tutmadan önce alınmalıdır. mide bulantısı başladıktan sonra tam ters etki yapabilir.

HknZZZ korsanın Naviga Haziran sayısında yazdığı gibi, "teknede alkol almayın, zararlıdır. Bunun yerine bira, votka, şarap ya da viski gibi türevlerini için."  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şaka bir yana, seyir sırasında ya da hemen öncesinde kafeinli içecekler (kola ya da nescafe gibi) alınması da hassas bünyeleri olumsuz etkileyebilir.
« Son Düzenleme: Haziran 11, 2008, 09:03:30 Gönderen: Mehmet Çömlekçi »

*

C. B.

« Yanıtla #4 : Ocak 13, 2009, 18:36:30 »
Doktor korsanlar bir şey sorayım dedim..
Deniz tutmasına karşı hiç bir yan etkisi olmayan yeni bir ilacın çıktığını öğrendim..
Adını bilen var mı? Birde şu bilezik işe yarıyor mu ?
Bu tür ilaçların bir listesini alabilir miyiz ?

*

M. A.

« Yanıtla #5 : Ocak 13, 2009, 21:58:53 »
Cuneyt Abi,

4-5 kere bizzat sahit oldum, Yarim cay bardagi deniz suyu icirmek kesinlikle cok cok etkili oluyor. Hem cok kisa surede etkili oluyor, hem de uzun sure etkisini surduruyor. Bir seferinde ben icemem diye tutturan arkadasa deniz suyuyla islatilmis ceyrek ekmek yedirdim. Canavar gibi oldu.

Yok ben kocakari ilaclarina guvenmem, Saglik Bakanligi onayli medikal cozum isterim diyosan, DOktor Korsanlara havale etmekten baska bisey gelmez elimden Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gecmis olsun,

MusTAFA
*

C. G.

« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2009, 22:27:21 »
Küçük oğlum Deniz daha 7 yaşında iken deniz tutmuştu. Teknede ilaç milaç da yoktu. Yarım çay bardağından az Marmara suyunu içirmiştim. Şimdi 28 yaşında,makine dairesinde tekne yalpaya düştüğünde bile deniz tutmaz keratayı
*

Ç. K.

« Yanıtla #7 : Ocak 13, 2009, 22:32:28 »
Cem abi senin oğlan şimdi "deniz bırakması" için tavsiye isteyebilir. o ne abi ya 20 sene süren çözüm...
*

s.

« Yanıtla #8 : Ocak 13, 2009, 22:37:48 »
ben de çocuklaı üfletmiştim doğdukları zaman. şimdi ne zaman tekneye çıksalar püfür püfür rüzgar eser. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
ya arkadaşlar. bu konu bilimsel olarak çözülmüştür. niçin biraz sabredip doktorları dinlemiyorsunuz ?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. G.

« Yanıtla #9 : Ocak 13, 2009, 22:42:53 »
bir kısmı uyutuyor, diğer kısmı (kulak arkası) toksik zehir temelli olduğundan korkutuyor. sağlam ilaç bilen varsa benim de ihtiyacım var. Belki o zaman büyük tekne edinme ihtimalimiz doğar. Hanımı denizdeki teknenin salınımına bakınca bile deniz tutuyor.
*

H. E.

« Yanıtla #10 : Ocak 13, 2009, 23:04:00 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Cem abi senin oğlan şimdi "deniz bırakması" için tavsiye isteyebilir. o ne abi ya 20 sene süren çözüm...

Gözlerimden yaş geldi ya... İlahi Süpermengil.
*

C. B.

« Yanıtla #11 : Ocak 13, 2009, 23:05:46 »
Nerede doktorlar ?
Şu ana kadar en iyi çözüm, deniz suyu içirmek..
Yok mu düzgün ilaç bilen bir yiğit..  
*

C. B.

« Yanıtla #12 : Ocak 13, 2009, 23:06:27 »
Ahanda bir doktor ama topa girmemiş..
*

s.

« Yanıtla #13 : Ocak 13, 2009, 23:16:15 »
ben sıkıntısı olabileceklere birer adet dramamin yutturuyorum seyirden yarım saat önce. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sorun kalmıyor.
*

N. B.

« Yanıtla #14 : Ocak 13, 2009, 23:50:23 »
Yedeksubaylık görevimi TCG Savarona Okul Gemisinde yaparken, Deniz Assubay Okulu öğrencilerini İzmir Karaada'ya götürme görevi bize verilmişti. Seyirde ben gemi doktoru olarak görev yapacağım için, seyir öncesi Gölcük Askeri Hastanesinde deniz tutması, besin zehirlenmesi vs. konularında eğitim almıştım. O eğitimden hatırladıklarıma göre;
- Deniz tutmayan kimse yoktur; az veya çok herkesi deniz tutar.
- Belirtiler kişiye göre farklılıklar gösterir;
  Esas deniz tutması belirtileri dediğimiz baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi önemli ve çok rahatsız edici belirtilerin
  görülmediği kişilerde bile, iştah açılması-iştahsızlık, suskunluk veya tersine çenenin açılması, uykuya eğilim,
  tembelleşme veya tersine hareketlilik-yerinde duramama gibi belirtiler de, deniz tutması olarak tanımlanmıştı.
- Uzun deniz seyirlerinde, kişilik değişikliklerine sık rastlandığı ve dikkatli olunması gerektiği ve bunun da bir çeşit
  deniz tutması olduğu belirtilmişti.
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2009, 23:51:55 Gönderen: Noyan Bakır »