0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: PC de kullanılacak deniz haritaları.
« Yanıtla #300 : Haziran 12, 2011, 07:08:15 »
Program olarak sorun daha az. Hemen tüm navigasyon programlarının warezlerini bulmak mümkün. Sorun haritalarda:

1. En son sürüm vektör haritalarda  bir çok barınak ve marina yer almıyor.
2. Raster haritaların ise yeni sürümleri warez olarak yok ve satın almak da oldukça pahalıya geliyor.
3. Vektör haritalar teknoloji olarak bir çok bilgiyi barındırabilecek olanağa sahipken maalesef raster haritalara göre daha az bilgi içeriyor.

Bu koşullarda bilmediğiniz bir denizde elektronik harita kullanıyorsanız büyük olasılıkla Türkiye karayolları haritasına bakarak seyir yapıyor gibisiniz.  Gitmek istediğiniz barınak veya limanın koordinatlarını bilmelisiniz ki oraya doğru rota tutabilesiniz. 

*

H. E.

« Yanıtla #301 : Haziran 12, 2011, 11:37:54 »
OziExplorer'ı şiddetle öneririm. Ben lisanslı kullanıcısıyım çünkü cep versiyonunun (WinCE'de çalışan) lisans bedeli 14 USD idi.
Ozi hemen her tür haritayı kullanır, varolan kağıt haritaları da tarayıp (veya fotoğraflayıp) kalibre edip kullanabilirsiniz.

*

B. K.

« Yanıtla #302 : Haziran 12, 2011, 13:53:20 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Oziexplorer programını bilmiyordum ama sanırım ücretli...

opencpn ücretsiz bir arayüz ve aynı zamanda elimizde bir de Erdem in çözdüğü maxsae var...
Bunlar iş görmezmidir?

Bu arada reklama girmez herhalde marka ve maliyet verseniz?

Opencpn yazılımının "win CE" ile çalışan versiyonu yok, piyasadaki araç GPS cihazları, kullanımı ve sürümü nedeniyle win CE işletim sistemi ile geliyor, ancak HakanE Korsanın dediği doğru,
"oziexplorer" çok uygun bir seçim, cihazın işlemcisini hiç zorlamıyor. Ayrıca ücretsiz bir dönüştürücü programı ile diğer sıradan format haritaları (JPEG, BMP, TIF, GIF gibi)
kendi OZFx3 formatına çeviriyor. Seyir Hid ve O. Daire Bşk.lığının haritalarını taratıp kullanmak da mümkün, böylece Çelenoğlu Korsanın dile getirdiği sıkıntıyı halleder, yeni barınak ve marinaları kendimiz işleyebiliriz. Yani, diğer bir deyişle, eğer isterseniz Piri Reis' in ünlü haritasını taratıp, OZFx3 formatına çevirip bununla da seyir yapabiliriz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Maliyete gelince;
-Mediatek marka, 7 inç büyüklükte (yaklaşık A4 sayfasının yarısı) bir GPS' i Ali Baba' dan USD 88' e satın aldım. Postacı kapıya getirdi. İçinde, igo8 yüklü,
haritaları, müzik ve Video oynatıcısı, e-kitap okuyucusu, SD kartı ve aksesuarları ile beraber.
-Lisanslı "oziexplorer CE " USD 40,
-Haritalara gelince, ee artık "minareyi çalan kılıfını hazırlar" Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #303 : Haziran 12, 2011, 14:08:23 »
Oziexplorer indiriyorum. deneyeceğim. Sorun yine haritada gelip tıkanıyor. Bendeki mevcut haritaları 2006 tarihli, ne durumdalar bakacağım. Kağıt harita alıp taratıp aktarmak oldukça pahalı bir yöntem gibi görünüyor.

*

G. B.

« Yanıtla #304 : Haziran 13, 2011, 00:26:18 »
Özgür Ökten'in söz ettiği AIS cihazını kullanabilmek için, bildiğim kadarıyla teknenin bir kimlik numarası olması gerek. Yabancı bayraklı tekneler bunu uluslararası bir sistemden almak zorunda imiş ve biraz karışık bir işlem imiş. Bu bilgi doğru mu acaba?

*

H. Ç.

« Yanıtla #305 : Haziran 13, 2011, 12:46:30 »
Umarım bir gün PC Navigo'yu kullanırım Erdem korsan. Haberdar oldum sayende. Çok teşekkürler.
*

E. Ç.

« Yanıtla #306 : Haziran 13, 2011, 13:00:10 »
Umarım bir gün PC Navigo'yu kullanırım

O gün, bu gün olabilir Hasan abim... Akşama yazarım özelden  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. A.

« Yanıtla #307 : Haziran 14, 2011, 16:33:43 »
Yazılan bilgileri referans alarak OpenCPN kurup CM93 haritalarını yükledim ve çalıştı.Bluetooth GPS modülü temin edip navigasyon yapmayı deneyeceğim ancak alternatif olarak yine MaxSea yükledim ve tüm tarifleri yaptım ancak aşağıdaki gibi bir hata alıyorum. Belirtilen DLL dosyasını farklı kaynaklardan adrese yüklüyorum ancak bir düzelme olmadı. Bir sırrı var mı ?

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. B.

« Yanıtla #308 : Haziran 14, 2011, 17:30:02 »
Yazılan bilgileri referans alarak OpenCPN kurup CM93 haritalarını yükledim ve çalıştı.Bluetooth GPS modülü temin edip navigasyon yapmayı deneyeceğim ancak alternatif olarak yine MaxSea yükledim ve tüm tarifleri yaptım ancak aşağıdaki gibi bir hata alıyorum. Belirtilen DLL dosyasını farklı kaynaklardan adrese yüklüyorum ancak bir düzelme olmadı. Bir sırrı var mı?

en kolayı programla aynı klasöre koymak, system32'lerle falan uğraşmayın. bir de Windows versiyonu nedir, bazı programlar W7 sevmiyor.
*

K. A.

« Yanıtla #309 : Haziran 14, 2011, 18:21:25 »
Bende Windows 7 var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. D.

« Yanıtla #310 : Temmuz 08, 2011, 00:40:34 »
Sevgili Geko dostlar elinizde varsa harita ve maxsea gibi pcde kullanılan bir program bana da verebilir misiniz. ? nereye isterseniz gelebilirim. istanbulda tabi

saygılar selamlar
*

A. E.

« Yanıtla #311 : Temmuz 12, 2011, 10:03:28 »
Kenan korsan,
İstanbul'dan temin edemezseniz bana yazın. CD'ye kopyalayıp Kargoyla yollayabilirim.

Bir de PC'de Windows altında MaxSea kullananlar için bilgilendirme yapayım. Malum MaxSea kullananlar programı kırarak kullanıyorlar. Bu kırma işleminin bel kemiğini de Sentinel diye bir emulatör programı oluşturuyor. Geçenlerde deneme! amacıyla 64 bit windows işletim sistemine bir MaxSea kurdum. Elimdeki Sentinel emülatör programı 32 bit için olduğundan çalıştıramadım. İnternetten birkaç tane 64 bit için yazılmış Sentinel buldum ama onlar da aktivasyon key'i filan istedi. freeware 64 bit Sentinel aramaya da vaktim yoktu, peşine düşemedim.
İşletim sistemleri 64 bit olan kullanıcıların bu hususa dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca 64 bit çalışan bir Sentinel bulan olursa bana da yollarsa sevinirim.
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2011, 10:04:15 Gönderen: Ateş Erim »
*

H. E.

« Yanıtla #312 : Temmuz 12, 2011, 10:57:05 »
Kenan korsan,
İstanbul'dan temin edemezseniz bana yazın. CD'ye kopyalayıp Kargoyla yollayabilirim.

Bir de PC'de Windows altında MaxSea kullananlar için bilgilendirme yapayım. Malum MaxSea kullananlar programı kırarak kullanıyorlar. Bu kırma işleminin bel kemiğini de Sentinel diye bir emulatör programı oluşturuyor. Geçenlerde deneme! amacıyla 64 bit windows işletim sistemine bir MaxSea kurdum. Elimdeki Sentinel emülatör programı 32 bit için olduğundan çalıştıramadım. İnternetten birkaç tane 64 bit için yazılmış Sentinel buldum ama onlar da aktivasyon key'i filan istedi. freeware 64 bit Sentinel aramaya da vaktim yoktu, peşine düşemedim.
İşletim sistemleri 64 bit olan kullanıcıların bu hususa dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca 64 bit çalışan bir Sentinel bulan olursa bana da yollarsa sevinirim.

Bu Sentinel; "sağ tıkla>uyumluluk modu>Windows XP kibin çalıştır (veya 32 Bit çalıştır)" gibi birşey yapınca çalışmaz mı?
*

A. E.

« Yanıtla #313 : Temmuz 12, 2011, 10:59:37 »
I-ıh olmuo. Ya da ben beceremedim
*

U. U.

« Yanıtla #314 : Temmuz 12, 2011, 11:32:55 »
Ateşim görmiyeli yeni yeni diller öğrenmişsin  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Bi ara bana da öğretirmisin  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .