Anket

Tekneniz yabancı bayraklıysa Türk bayrağına geçmeyi düşünür müsünüz?

Evet! Kesinlikle isterim...
Hayır! Kesinlikle istemem...
Şartlara bakmak isterim. Kararımı ona göre veririm.
Şu anki şartlara pek güvenmiyorum. Yabancı bayrak kalıp izlemek gerek.
Yabancı bayraktan Türk bayrağına geçtim. Şimdiki aklım olsa geçmezdim.
Yabancı bayraktan Türk bayrağına geçtim. Şimdi tekrar yabancı bayrağa geçmeyi düşünüyorum.
Teknem Türk bayraklı ve çok memnunum.
Fikrim yok.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. A. A.

Ynt: Türk Bayrağına Geçiş -II-
« Yanıtla #765 : Ocak 20, 2017, 12:21:58 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sevgili Korsanlar,
Aramizda Hollanda bayragi tasiyan varmi acaba,avantaj ve dezavantajlari hakkinda bilgi almak istiyorum
Cevaplayacak arkadaslara simdiden tesekkur ederim.
Saygilarimla

Şahsi fikrim,  profilden anladığım kadarıyla Hollanda bağlantınız var, oturma izni ya da vatandaşlığınız varsa Delaware bayraklı biz  "sade" TC vatandaşlarına göre çok avantajlı durumdasınız. Dezavantajlarınız yurt dışı sahipli yabancı bayraklı teknelere yeni çıkan kararname ve çıkacak benzerleri sonrası ne olacaksa o kadar olur. İşte şu kadar Türk karasularında kalırsın sonra ülkeden çıkacaksın şu kadar dışarıda kalacaksın (ihtimal şu an sözkonusu değil ) gibi konular, bunların çoğu uluslararası yükümlülüklerle çatışabileceği için ne olur bilemem konu uzmanları bilir. Tekne bayrağı ve içindekiler arasında kuvvetli bir bağ varsa çok da fazla sorun olmayabilir. Şu an maçın ilk devresi bitti. İkinci devrede neler gelecek bilemediğimizden kesin konuşamayız. Sizin pozisyonda, tekne kayıt devleti ile bağı bulunan  yabancı bayraklı , oturma izinli personeli olan tekneye çok yüklenebileceklerine ihtimal vermiyorum.
« Son Düzenleme: Ocak 20, 2017, 12:23:20 Gönderen: Emin Alp Alayunt »

*

H. E.

« Yanıtla #766 : Ocak 20, 2017, 17:13:19 »
Ben bir aksilik olmazsa Türk bayrağına geçmeyi planlıyorum. Halen teknem Amerikan bayraklı ve Register süresi 2016 da sona erdi henüz yenilemedim. Türk bayrağına geçeceğime göre, geçiş işlemi tamamlanacak zamana kadar açıkta kalmaması için Register yenilemesi yapmalı mıyım? Bu konuda bilgisi olan var mı?

Register yenilemesi yapmalısınız. Yoksa Amerikan bayrak düşümünü yapamazsınız. Belki ceza bile verirsiniz. Kaydı güncel olmayan dosyanın kapatılamadığı gibi...

Teşekkürler. Bir aksilik olmaması için bugün yenileme girişiminde bulundum.

*

N. K.

« Yanıtla #767 : Ocak 20, 2017, 17:42:30 »
Emin Alp Korsanim,yanitiniz icin cok tesekkur ederim,evet sizin de soylediginiz gibi hem Turk hem de Hollanda vatandasiyim,teknem su anda vergisi de odenmis Hollanda bayrakli ama gonlumden gecen ay yildizli bayragimiz oldugu icin bu sebeple bilgi edinmek istemistim.
Yakin ilginize tekrar tesekkur eder saygilar sunarim.

*

G. S.

« Yanıtla #768 : Ocak 20, 2017, 17:44:18 »
Türk bayrağına geçiş için 2008 model ve üstü diye bir sınırlama varmı?(2008 modelden eskiler geçemez şeklinde)
Böyle bir yorum duydum. Umarım yanlıştır.
Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

*

C. G.

« Yanıtla #769 : Ocak 20, 2017, 19:55:50 »
Türk bayrağına geçiş için 2008 model ve üstü diye bir sınırlama varmı?(2008 modelden eskiler geçemez şeklinde)
Böyle bir yorum duydum. Umarım yanlıştır.
Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Dedikodu, yok oyle bir sey.

*

M. E.

« Yanıtla #770 : Ocak 21, 2017, 11:29:22 »
Bu arada, teknedeki sabit telsizi faturası olmadan nasıl tescil ettireceğiz, bilgisi olan var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

H. S.

« Yanıtla #771 : Ocak 21, 2017, 11:33:07 »
Bu arada, teknedeki sabit telsizi faturası olmadan nasıl tescil ettireceğiz, bilgisi olan var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bunlar yönetmeliklerle belli olucak sanırım kanunda onunla alakalı birşey yok
*

M. C.

« Yanıtla #772 : Ocak 21, 2017, 11:37:12 »

Ben daha önce ki bayrak geçişi uygulamasında eski teknemi TC bayrağına geçirmiştim. Herhangi fatura vs istenmedi. Teknenin üzerinde bulunan cihazların listesi çıkartılıp demirbaş kaydı yapıldı. Yani o sırada teknede olan teknenin malıdır misali.
*

H. M.

« Yanıtla #773 : Ocak 22, 2017, 20:46:36 »
Ais de ki mmsi numarasi degisiyor mu
*

E. D.

« Yanıtla #774 : Ocak 22, 2017, 20:54:43 »
Sanırım değişmiyor. Çünkü MMSI ülkeye değil tekneye ait bir numara.
*

A. D.

« Yanıtla #775 : Ocak 22, 2017, 21:41:11 »
saygideger korsan abilerim,yarin begendigim amerikan bayrakli tekneyi alim seruveni basliyor,bazi konularda yardiminiza ihtiyacim var bayrak meselesi hakkinda  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ben turk bayragina gecip oyle kullanmak istiyorum,ama tr bayragina gecmeden once amerikan bayragi veya herhangi bir bayragi asiyor olmam sartmi.yani TR bayragina gecebilmem icin once amerikan bayragi kaydi yapilip ardindan mi TR bayragina gecisi yapabilirim.yoksa teknenin suanki sahibi kendi sirket ve bayrak dusumunu yapip ben tekneyi noter sozlesmesi ile satin alip direkt turk bayragi asabilirmiyim.herhangi bir fikriniz veya yorumunuz varmi acaba?Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?
bu arada yarin ilk yelkenlimi alicam prosedurleri atlattik dan sonra fikir ve yorumlarinizi almak icin foruma resim aticam.
*

S. Z.

« Yanıtla #776 : Ocak 22, 2017, 21:55:42 »
Ülkelerin kodlarıyla başlar MMSI noları ve tr codu olan 271 ile başlamakı tr tekneleri. Grup yada kıyı istasyonu gibi tanımlanalar için de başına 0 ve/veya 00 gelir. Dolayısıyla tc bayrağına geçişte aynen vhf nize yeni çağrı işareti alacağınız gibi MMSI nosu nu da değiştireceksiniz.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

E. A. A.

« Yanıtla #777 : Ocak 22, 2017, 22:04:23 »
saygideger korsan abilerim,yarin begendigim amerikan bayrakli tekneyi alim seruveni basliyor,bazi konularda yardiminiza ihtiyacim var bayrak meselesi hakkinda  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ben turk bayragina gecip oyle kullanmak istiyorum,ama tr bayragina gecmeden once amerikan bayragi veya herhangi bir bayragi asiyor olmam sartmi.yani TR bayragina gecebilmem icin once amerikan bayragi kaydi yapilip ardindan mi TR bayragina gecisi yapabilirim.yoksa teknenin suanki sahibi kendi sirket ve bayrak dusumunu yapip ben tekneyi noter sozlesmesi ile satin alip direkt turk bayragi asabilirmiyim.herhangi bir fikriniz veya yorumunuz varmi acaba?Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?
bu arada yarin ilk yelkenlimi alicam prosedurleri atlattik dan sonra fikir ve yorumlarinizi almak icin foruma resim aticam.

Alaatin öyle zamanda öyle bir soru soruyorsun ki cevabı kimse tam olarak bilemez , şansın ne gösterir tahmin edemez. Aksilik bu ya devlet görevlilerinin ve hatta yönetmelikleri filan hazırlayacak memurların bile net bir fikri yoktur. Hadi fikirleri vardır diyelim , üç gram mevzuatı bir oradan bir buradan anlayıp yorumlayarak insanlara cehennem azabı çektiren halka muhatap son noktada görevli memurlar vardı bir zamanlar, hala da vardır mutlaka , denizden soğutmuşlardı milleti. Eğer tekneyi şirketi ile birlikte üzerine aldıysan ve kayıt kuyudat işleri olması gerektiği gibi bittiyse süre tahdidine yakalanmadan bir şekilde işlerin hallolur. Önemli olan iki şey var, şirket yetkilisi olarak kendine fatura kesebilmen (Bill of sale deniyor malum bu alemde) , ikincisi Delawareden deregistrasyon için yazı istediğinde sana gönderebilmeleri. Gerisi hallolur. Benim fikrim ise, diğer korsanlar ne der bilmem ama , kıpraşmaman satıcının TC bayrağına geçmesini beklemen , sonra temiz temiz alım işini yapmanız. Sorduğum kadarıyla bilmem ne kadar süreyle satılamaz diye bir şart yok diyorlar bu açıdan risk var ama az sanırım. İkincisi  Türkiyede olan satışta ne rakam göstereceksin ne kadar nasıl alım satım vergi ödeyeceksin  çok önemli. Bir korsana sorduğumda işlerin liman başkanlığında halledildiğini ve vergi ödenmediğini söyledi. Ben bilmem duyduğumu aktarıyorum hayırlısı olsun diyelim.
*

E. A. A.

« Yanıtla #778 : Ocak 22, 2017, 22:07:44 »
Ülkelerin kodlarıyla başlar MMSI noları ve tr codu olan 271 ile başlamakı tr tekneleri. Grup yada kıyı istasyonu gibi tanımlanalar için de başına 0 ve/veya 00 gelir. Dolayısıyla tc bayrağına geçişte aynen vhf nize yeni çağrı işareti alacağınız gibi MMSI nosu nu da değiştireceksiniz.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Daha da acıklısı yeni alınacak MMSI kodunu yuklemek için firmadan adamların gelip cihazı sıfırlamaları gerekiyor, ücreti mukabilinde tabii. Raymarin VHF için bu işi " Hamit manner" (beleş) yapabilmemizi sağlayacak korsanlara acayip teşekkür edeceğiz epberaber ... 
*

E. D.

« Yanıtla #779 : Ocak 22, 2017, 22:25:15 »
Ben teknemi Hırvat bayrağından USA bayrağına geçirdiğimde değiştirmemiştim, zaten ihtiyacım da olmamıştı. O nedenle yanlış bilgi vermişim. Tüm korsanlardan özür dilerim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap