0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: Teknede sıcak su nasıl elde edilir
« Yanıtla #30 : Ağustos 27, 2010, 11:34:37 »
Isıtma için güneş enerjisi en verimli yöntem gibi görünüyor. Elektrik elde ederken güneş enerjisinin ancak %20 kadarını enerjiye çevirebiliyoruz ama ısıtmada verim çok daha yüksek.

*

U. U.

« Yanıtla #31 : Ağustos 27, 2010, 12:17:28 »
Far Out'un cokpiti kışları sera gibi sıcak oluyor. Tekne içine girdiğinizde giyinmeniz gerekiyor. Teos marinada elektrik paralı olduğu için kışın

marina içinde teknenin içini de kalorifer gibi bir sistem ile ısıtma ön projesi  çalışmaları başladı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Güneş enerjisi ile sadece biramı soğutacağız dimi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
« Son Düzenleme: Ağustos 27, 2010, 12:18:13 Gönderen: Utku Uçkan »

*

C. D.

« Yanıtla #32 : Nisan 11, 2011, 18:18:22 »
Sıcak su için bir altarnetif daha.Burda beni düşündüren tek şey rüzgarın fanı yenerek karbonmon oksiti içeri basma ihtimali.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Nisan 11, 2011, 18:19:30 Gönderen: Cihan Devcan »

*

A. Ç.

« Yanıtla #33 : Nisan 11, 2011, 18:50:28 »
Eğer hermetikse gazı içeri basmaz.Aynı baca içinden havayı alıp, yanmış gazları dışarı atıyor. İç içe iki boru var ve yanma odasının iç ortamla bağlantısı yok.

*

C. D.

« Yanıtla #34 : Nisan 11, 2011, 23:24:28 »
Eğer hermetikse gazı içeri basmaz.Aynı baca içinden havayı alıp, yanmış gazları dışarı atıyor. İç içe iki boru var ve yanma odasının iç ortamla bağlantısı yok.
Sonuç olarak görüşünüz nedir Ahmet abi.400-450 TL civarı maliyetiyle alternatif olabilir mi?
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2011, 23:25:42 Gönderen: Cihan Devcan »

*

S. S.

« Yanıtla #35 : Nisan 11, 2011, 23:49:15 »
Duş için olmasa da birde aşağıdaki bir çözüm var.

Akü tüketimi ne olur acep  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. S.

« Yanıtla #36 : Nisan 11, 2011, 23:53:02 »
Seyirde kahve,çay sevenler ve benim gibi teknede tüp gazdan korkanlar  için ideal kahve suyu ısıtıcısı ; Piyasa ki danadik modellere göre güzel gözüküyor monteli ayağı da çok hoş..

*

A. Ç.

« Yanıtla #37 : Nisan 12, 2011, 07:22:33 »
Denizde iken motor suyu ile ısıtma yapan, baqğlı iken 220v ile ısıtma yapan sistemler en kolay kullanılanları ve ısınma açısından en az maliyetlileri gibi görünüyor. Motor çalışırken su zaten ısınıyor ve soğutulması gerekiyor. bu enerjiyi kullanıyorsunuz ve herhangi bir yere monte edilebiliyor. Benim seçimim bu yönde olurdu.

Hermetik gazlı bir ısıtıcıyı evlerimzde kullandığımıza göre teknede de kullanmamak için bir sebep yok. tek sorun bir bacasının olması ve kamarayı delip dışarı çıkarma zorluğu. Bir ikinci sorun da gazın teknede tutulması olabilir. Tesisatı çok dikkatli çekip tüpü su kesiminin üstünde, kaçırdığı zaman açık havaya akıtacak şekilde tutarsanız ve kullanmadığınız zaman tüpün vanasını kapatırsanız sorn olmaması gerekir. Sonuçta aynı gazı birçok tekne ocak ve fırın için bu şartlarda kullanıyor.
*

K. U.

« Yanıtla #38 : Nisan 12, 2011, 12:24:39 »
Motor soğutma suyunda ısı alarak sıcak su yapan 30 lt lık izoleli tankım var hidroforda soğuk su aldığı için.
Motor kapalı iken uzun süre su sıcak kalabiliyor ama hiç kullanmıyoruz.Limandan çıktın 5-10 dak motor
yelken açtın su ısınamadı.Limana gireceksin 5-10 dakika motor su hala soğuk.
 Sıcak su lazımsa bir bidonu güneşe koy daha kolay.
 Bence sıcak su motor yatlar için uygun yelken için faydası yok.
*

K. Ü.

« Yanıtla #39 : Haziran 09, 2011, 23:49:03 »
tüm korsanlara teşekkürler. peki, "daxom" hermetik sofben reklamlarını gördüm ve firmayı aradım. asgari 75 cm yükseklik gerekir diyorlar. bende dümen bölümüne zar zor, motor bölümüne ise "idare eder şekilde sığıyor. sığma kısmı önemli değil de, gazlı sistemi tavsiye eder misiniz?
*

K. U.

« Yanıtla #40 : Haziran 10, 2011, 00:12:01 »

Dikkat ederseniz yelkenli teknelerde hala ispirto yakan ocaklar var.
 Meret uçuz olsa bende ispirto kullanırım.Isısı diğer yakıtlara göre daha az yangın ve patlama
tehlikesi düşüktür.
 Mecburen LPG denen gazı kullanıyoruz tekne gibi dar hacimlerde bu gazın tehlikeleri malum.
Şofbenle birlikte mutlaka kaçak gaz alarmı taktırınız. 75 cm yükseklik dediği su deposu olmalıdır.
Soğuk su hidrofor pompsından alınacağı icin 75 cm in önemi yoktur.
*

A. S.

« Yanıtla #41 : Haziran 10, 2011, 06:19:34 »
Kadir üstadıma katılıyorum,LPG oldukça tehlikeli,ucuz çözüm su damacasını güverteye bağlamak olur veya  hurdacıdan bira fıçısı alıp kendiniz yapın (ben yaptım olmadı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap( )
*

K. Ü.

« Yanıtla #42 : Haziran 10, 2011, 13:01:41 »
bira fıçısı fikri fena değil:)
*

A. S.

« Yanıtla #43 : Haziran 10, 2011, 13:16:58 »
bira fıçısı fikri fena değil:)

önceden içindeki birayı boşaltmayı unutmayın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
*

M. S.

« Yanıtla #44 : Ekim 01, 2017, 13:55:15 »
Eski bir konu ama yeni başlık açmak istemediğimden buradan sorayım. Boyler var 220 ve motor çalışırken ısınıyor. Koylarda uzun kalınca ve motor basmayınca boyler ve sıcak su yok. ama güneş panellerim var ve 12 volt elektrik problemim yok. Güneş panelim ile de  boyleri çalıştırabilmem mümkün mü?