0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. S.

İşaret fişekleri
« : Ocak 10, 2017, 11:58:03 »
İşaret fişeklerinin son kullanım tarihleri dolmak üzere. Kullanmak zorunda kalmayı hiç ümit etmiyoruz ama, güvenlik amacıyla hep hazır tutmak gerekiyor.
Yenileri ile değiştirmek için internette araştırma yaptığımda elektronik ürünlerinde olduğunu gördüm. Yorumlara bakılırsa elektronik ürünlerin birçok açıdan avantajı var gibi duruyor.  Konuyla ilgili bilgi veya öneri paylaşırsanız sevinirim.
Saygılar.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. C.

Ynt: İşaret fişekleri
« Yanıtla #1 : Ocak 10, 2017, 12:00:17 »
Biten nedir bu ürünler?
Elektronik olanlarında belliki pilleri bitiyor yada bazı kısımları okside oluyor olabilir ve kontrol bunlarla ilgilidir.

Sizin kullandıklarınız nasıl?

*

S. S.

« Yanıtla #2 : Ocak 10, 2017, 19:49:43 »
Merhaba Murat bey,
Bizim teknede bulundurduğumuz klasik tip işaret fişekleridir. Bunların belli bir kullanım süresi var. Ortalam 3-4 yıl. Son kullanma tarihi geçmiş işaret fişeklerini yenileri ile değiştirmek gerekmektedir.
Resimde paylaştığım, bu klasik ürünlerin yerine kullanılabilecek elektronik ("Electronic Boat Flares") işaret sistemleridir.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #3 : Ocak 10, 2017, 22:52:32 »
Su ve darbeden etkilenmese yeşil laser gündüz veya gece en faydalı işaret aleti olabilir..

Sanırım cihazların faydalı olması yanında asıl konu IMO standartlarında ışık gücüne sahip olmamaları nedeniyle kimyasal fişeklerin yerine kabul görülmemeleri ve dünyanın her yerinde bir fişek kadar acil durum işareti olarak kabul görülmeme (ilgi çekmeme) ihtimalleri..

Okuduğum birkaç yerde pyrotekniklerin mecburi tutulmadığı yerlerde yardımcı olarak kullanılabilir diyordu.
Sanırım ABD sahil güvenlik özel teknelerde pyroteknik yerine izin veriyor ama İngiliz MCA vermiyor.

Ayrıca fiziksel gerçekler var tabi;
Hiçbir pilli cihaz gece pyrotekniklerin verdiği ışığı ve gündüz duman kandilinin görünürlüğünü sağlayamıyor.

*

A. I.

« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2017, 09:21:54 »
   Özgür korsan, laserin yeşil olmasının bir önemi, özelliği mi var? Üç sene kadar evvel, Marmara'nın ortasından geçip sabaha kadar gece seyri yaparken benim seyir fenerlerimi fark edip, laserle beni kontrol eden bir iki kuru yük gemisi olmuştu. Ben de onlara, elimde laser olmadığından el fenerimle karşılık vermiştim.

O zaman, demek ki gece seyirlerinde bu laserler karşılıklı farkındalıktan emin olmak için kullanılıyor, diye düşünmüştüm.  Var mıdır genel kabul görmüş böyle uygulamalar, pratikte?

*

B. B.

« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2017, 11:03:54 »
Yakında havaya SOS yazan veya gittigin yönü gösteren lazerler çıkarsa şaşırmam

*

S. S.

« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2017, 11:37:25 »
Yayınlardan izlediğim kadarıyla elektronik ekipmanlar çok hızlı gelişiyor. Led teknolojisindeki gelişmeler sonucu bazı ülkelerde acil durumlarda kullanım için üretilen ve onay almış ürünler mevcut. Makaleler 2014-2016 konu daha yeni ve gelişmekte.
Elektronik acil durum ve konum bildirme ekipmanları piroteknik ürünlerin önüne geçmiş durumda. Bu cihazlar biraz pahallı ama artık her yerde bulunabilir durumda.
Piroteknik ürünlerin kısıtlı kullanım süresi, günü geçen ürünlerin sürekli kontrol edilerek değiştirilme gereksinimi, eski ürünlerin imha sorunu ve çevreye verebilecekleri zarar. Kullanıcı ve çevresine verebileceği potansiyel zarar riski tartışılan konular. Bu nedenle elektronik ürünlerin yakın gelecekte işaret fişeklerinin yerini alacağını düşünüyorum.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2017, 13:55:55 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Özgür korsan, laserin yeşil olmasının bir önemi, özelliği mi var?
Yeşil lazerler sahip oldukları dalga boyu nedeni ile aynı güçte kırmızıya göre daha görülebilir oluyor.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aynı zamanda düşük güçlerde kırmızı sadece sisli puslu havada veya çarptığı nesne üstünde görüntü verirken yeşil olanlar açık normal havada da görülebilir olduğundan dikkat çekmek için en etkili yöntemdir.

Piyasada yaygın olarak 20-100TL civarında bulunanlar 5mW'lıklar (Class IIIR) gayet yeterli aletler..
belki sadece teknede kullanmak için biraz daha paraya kıyıp 50-100mW'lık (Class IIIB) filan alınabilir..

yine her durumda bu cihazlar canlıların gözleri için ciddi tehlikeleri olduğu, kullanılırken buna çok dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıp aşağıdaki detaylı tabloyu sunayım;

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
(Tablo yüksek çözünürlüklüdür, sağ tıklayıp ayrı pencerede açarsanız daha okunaklı olur..)
*

A. I.

« Yanıtla #8 : Ocak 12, 2017, 08:23:01 »
Sandığımdan daha önemli imiş  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Teşekkürler Özgür korsan...