0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Tekne isimleri
« : Ocak 11, 2010, 08:34:12 »
Teknelere ne isim koyacağınız size kalmış, ama tekne isimlerinin yazılmasında Türkiye'de dünyada da kurallar var. Tekne üzerine ismini yazdırmadan önce bunlara bir göz atmaka gerekir:

1. Tekne ismi ve bağlı olduğu (kayıtlı) liman teknenin kıçına yazılır. Yani tekne giderken arkadan bakan biri görmeidir. Ayna kıçlı teknelerde kıça tek yazılır. Karpuız kıçlı teknelerde veya double ender denilen teknelerde kıça dönmeye başladığı yere iskele ve sancağa iki defa yazılır.
2. Teknenin yandan görünüşünde başa yakın bir yere iskele ve sancağa sadece tekne adı yazılır. Bu yazı kıçtakinden küçük olur. Tekne gövdesine reklam amaçlı yazı yazılabilir.
3. Özel teknelerde harf ebadı 10 cm'den küçük olamaz.

Tekne ismi yazarken mümkün olduğu kadar okunaklı karakterler kullanılması gerekir. Yazı karakteri şık duruyor diye kağıt üzerinde bile okunması zor olan karakterler kullanmayınız. Tekne adının altına yazılan kayıtlı limanın önüne BL. veya L veya Limanı gibi yazıların yazılması gereksizdir.

İsimlerin yazılışlarının imla kurallarına uygun olması gerekir. Tereddüt halinde; Türkçe kelimelerde Türk Dil Kurumunun WEB sayfasındaki Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap adresinden veya MEB onaylı imla klavuzlarından, yabancı kelimelerde sözlüklerden veya WEB’deki ilgili sayfalardan yararlanılır.
İsimlerin tamamı büyük harflerle yazılır.
İsmin sonuna hiçbir noktalama işareti konulmaz.
İsimden sonra romen rakamı römorkörler haricinde konulmaz. Römorkörlerde isim ile romen rakamı arasına bir karakter boşluk ( ) veya tire (-) işaretlerinden biri  yazılır (SÖNDÜREN II veya SÖNDÜREN-II) gibi.
İsimden önce rakam yazılmaz. Rakam verilmesi gereken durumlarda (aynı isimden birden fazla olması gibi) isim ile rakam arasına bir karakter boşluk ( ) veya tire (-) işaretlerinden biri yazılır (DENİZ 1, KAPTAN 3,DENİZ-1, KAPTAN-3) gibi  ve rakamdan sonra harf ilavesi yapılmaz.
İsim içerisinde harfle kısaltma var ise, kısaltma harfinden sonra bir karakter boşluk ( ) veya nokta (.)  konduktan sonra isim yazılır (A DENİZ, H KAPTAN,A.DENİZ, H.KAPTAN) gibi.
İsim, firma veya kişi isimlerinden oluşan iki kelimenin  kısaltılmasıyla oluşacaksa ve iki kelimenin ayrımı yapılmak isteniyorsa, araya bir karakter boşluk ( ) veya nokta (.) konarak isim yazılır (İSTANBUL DENİZCİLİK, İS DEN veya İS.DEN) gibi.
Yazım kurallarına göre bileşik yazılmayan isimlerde ve birden fazla kelimeden oluşan isimlerde  her kelime arasına bir boşluk verilir (FATİH REİS, HASAN KAPTAN) gibi.
İsmin sonuna bir veya birkaç harften oluşan, tek başına mana ifade etmeyen,  fakat herhangi bir kelimenin kısaltması olan harf yada harf dizini eklendiğinde, kelimeden sonra bir karakter boşluk ( ) veya tire (-) işaretlerinden biri konduktan sonra harf ya da harf dizini eklenir. Ancak, yazılacak harfler romen rakamlarından (I,L,M,X,V gibi) olmaması gerekmektedir (KAPTAN S, NUMAN ST ,KAPTAN-S, NUMAN-ST) gibi.
İsim sonuna eklenecek harfler (‘) veya (/ ) işaretiyle ayrılmaz DENİZ’S, DENİZ/S gibi.
İsim içindeki kelimeler arasına ( & # / + ) gibi işaretler konulmaz.

*

O. B.

Ynt: Tekne isimleri
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2010, 09:20:32 »
Yeni yönetmeliğe göre bağlama kütüğü numarasının da baş tarafa yazılması gerekiyor.

*

U. K.

« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2010, 09:57:23 »
numaranın kıça yazılması gerekmiyor mu?

*

O. B.

« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2010, 10:07:54 »
Başta her iki tarafa adı ve numarası, kıça ise adı, numarası ve bağlama limanı yazılacakmış.

*

U. K.

« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2010, 10:43:48 »
"Bağlama kütüğüne kayıtlı gemi, deniz ve iç su araçlarının bordalarının her iki yanına adı ve bağlama kütüğü numarası, kıçına da adı, bağlama kütüğü numarası ve bağlama limanı yazılmalıdır. Ad, bağlama kütüğü kayıt numarası ve bağlama limanı, silinmez, bozulmaz ve okunaklı harf ve rakamlarla yazılır. "

numeroyu hem başa hem de kıç aynaya yazacağız.  ayrıca silinmez harf diyor, bu durumda aslında mevcutta kullandığımız yapıştırma harfler de sakıncalı.
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2010, 10:48:56 Gönderen: Umut Korkmaz »

*

S. K.

« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2010, 14:52:22 »
 Ahmet  üstadım  bol yıldızlı bayrağı olacak yeni tekneme  kuzeyin kuğusu anlamıda
 NORTH'S SWAN  ismini koymaya karar vermiş bulunuyorum . bu durumda  NORT'S  yazısındaki apstrofu kullanmayacakmıyım?  yada düzmü  yazmalıyım ?
*

A. K.

« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2010, 00:12:17 »
Örnek tekne isimleri için bir başlık vardı galiba  ama bulamadım.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sayfası mitoloji ile ilgili binlerce kelime ve açıklaması var. Her tür mitoloji.
Enteresan isimler çıkarılabilir. Misal; Dakuwanga , Ta Tanka , vs.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Jump to area dan seçip, "Browse through the list of available articles in this area" yapınca liste geliyor.
*

B. G.

« Yanıtla #7 : Ocak 15, 2010, 20:47:22 »
Bağlama limanının başına "BL:" yazmak gerçekten çok gereksiz. Acaba başka bir yönetemelik var mı?
*

O. B.

« Yanıtla #8 : Ocak 15, 2010, 21:07:08 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlama limanının başına "BL:" yazmak gerçekten çok gereksiz. Acaba başka bir yönetemelik var mı?
Eski mevzuata göre tekne kıçına "Bağlama Limanı" ibaresinin hemde kısaltılmadan yazılması mecburiydi.
« Son Düzenleme: Ocak 15, 2010, 21:07:35 Gönderen: Orhan Barut »
*

M. İ. P.

« Yanıtla #9 : Nisan 19, 2014, 17:46:09 »
Teşekkürler Ahmet Korsanım, benim için çok yararlı bir döküman oldu.Reklamcı arkadaşa tarif ettim bu akşam gelicek stickerlar yarın tam tekmil olmasa da deniz için hazır olucaz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Nisan 19, 2014, 18:11:57 »
Sanırım bağlama limanı veya kısaltmasının yazılması kanun veya yönetmelikten çok liman başkanlıklarının işgüzarlığı idi. Dünyanın hiç bir yerinde benzer bir uygulama yok.
*

Ö. E.

« Yanıtla #11 : Nisan 30, 2014, 00:04:14 »
Bimer'den gelen yanıtta;

Adresinde aşağıdaki işlemler yapılabilmektedir...

Gemi İsim İşlemleri
Gemi Veya Donatan Arama
Bağlama Kütüğü Bilgilendirme Sistemi
Gemi Acenteleri Yetki Belgesi Sorgulama
Türk Limanlarına Gelen veya Türk Limanlarından Ayrılan Gemilerce Verilen Bildirim Formlarına İlişkin Tebliğ
Acil Müdahale Yetkisi Alan Firmalar
Acil Müdehale Eğitim ve Tatbikat Yetkisi Bulunan Firmalar
Balast Suyu Raporlama Formu Girişi
AAKKM Tescil Formları
-EPIRB Tescil Formları
-ELT Tescil Formları
-PLB Tescil Formları
-SSAS Tescil Formları
ISM Ulusal Sefer Uygulama Talimatı
Gemi Adamları Eğitim İzinleri
Hedefleme Sistemi Gemi Sorgulama
GAEBS Öğrenci İşlem Modülü
Denizcilik Eğitimi İzleme ve Değerlendirme Sistemi DEIDS
Gemiadamlarının Eğitim Öğretim Sınav Belgelendirme ve Denetim Faaliyetlerine İlişkin Kalite El kitabı
Yurtdışında Görev Yapan Gemi Adamlarına Duyuru
Gemi Adamları
Gemi Adamı Yeterlilik Belgesi Doğrulama
Gemi Belgeleri Doğrulama
Yat Kaptanlığı Staj İşlemleri
Deniz Haydutluğu Bilgi Sistemi
Gemiadamı Hizmet Hesaplama Aracı
*

T. S.

« Yanıtla #12 : Ağustos 29, 2016, 22:03:37 »
Bu kurallar hakkında bir değişiklik oldu mu acaba? Ayrıca kendi yaptığım tekneme ölçüm heyetini getireceğim. O sırada isim ve numaralar yazılı olmalı mıdır?
*

İ. K.

« Yanıtla #13 : Ağustos 30, 2016, 00:49:13 »
    Ölçüm için geldiklerinde, tekne isminin yazılmış olması gerekiyor. Aynı zamanda liman başkanlığına vereceğiniz fotolarda da isim görünür olacak. Liman ve numara tescil edilmediği için bun olmayacak.
*

İ. K.

« Yanıtla #14 : Ağustos 30, 2016, 00:53:16 »
      Ben "BL" yazmadım. Sadece kıçta  izmir ve kıç omuzluklarda İzmir ve kütük no yazıli. Liman başkanlıği kabul etti.