0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. M.

Kanal İstanbul
« : Mart 16, 2016, 11:04:41 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Okul arkadaşım Erdal Yazıcı tarafından başlatılmıştır...Konu çevre duyarlığı ile ilgili olmassına rağmen bazı arkadaşlar konuyu siyasi buluyor...Lütfen sonuna kadar okuyup öyle değerlendirme yapalım. Olumlu olumsuz her görüş çok önemli...

*

C. T.

Ynt: Kanal İstanbul
« Yanıtla #1 : Mart 16, 2016, 11:18:09 »
bilgi için teşekkür ederim. 101. imza olarak kampanyaya destek verdim.

*

R. E.

« Yanıtla #2 : Mart 16, 2016, 11:59:20 »

Konu epey zamandır gündemde.. Rant hareketlerine yol açtığını, hükumetçe "yeri değiştirilecek" denmesinin bile arsa-arazi fiyatlarında önemli hareketler yarattığını hepimiz biliyoruz.

Başka bir etkisi olmayacak olsa böyle bir kanal elbette güzel olur. En azından gemi trafiği, tehlikeli yük trafiği İstanbul için tehdit oluşturmaz.

Konu doğa ve çevre olayı olduğu kadar da siyasidir. Çünkü böyle bir girişimin gerek iç gerekse dış siyasi sonuçları olacaktır.

Ama bunlardan önce, siyasi getiri ve sonuçlarını konuşmadan önce, mesleği "oşinograf" (yani deniz bilimcisi) olan hocamızın değerlendirmesini okumak gerekir diye düşünüyorum.

Yazı daha önce forumda paylaşıldıysa özür dilerim.

*

A. M.

« Yanıtla #3 : Mart 16, 2016, 12:44:55 »
Recep korsanım,
Bu konu Cemal hocamın başlattığı bir konu...Benim paylaştığım ise bu projenin deniz ulaşımı açısından gerekli  olmadığını savunuyor. Yani hocamızın tezine destek nitelikte..Konuyu başlatan ve destekleyen arkadaşların çoğu boğazlardan hergün geçen gemilere kılavuzluk hizmeti veren kaptanlar...Yazıyı sonuna kadar okuyun lütfen ve neden gerekli olduğunu daha açık izah edin ki ufkumuz daha çok genişlesin...

*

R. E.

« Yanıtla #4 : Mart 16, 2016, 13:05:04 »
Recep korsanım,
Bu konu Cemal hocamın başlattığı bir konu...Benim paylaştığım ise bu projenin deniz ulaşımı açısından gerekli  olmadığını savunuyor. Yani hocamızın tezine destek nitelikte..Konuyu başlatan ve destekleyen arkadaşların çoğu boğazlardan hergün geçen gemilere kılavuzluk hizmeti veren kaptanlar...Yazıyı sonuna kadar okuyun lütfen ve neden gerekli olduğunu daha açık izah edin ki ufkumuz daha çok genişlesin...

Adnan korsanım,gördüğünüz gibi o yazı da change.org'daki kampanyayı destekler, doğrular nitelikte. Kanal açılmaması veya açılmasının sosyal yönünden (siyasette destek elde etme, rant, para, kolaylık her neyse) önce işin doğal yönü var.

Hoca "İstanbul çürük yumurta kokacak" diyor. Bu kokuyu biliyorum. Rüzgarsız, sakin havalarda Ayvalık iç denizinden zaman zaman benzer bir koku yükselir.

Ben hiçbir şekilde kanalın açılmaması gerektiğini düşünenlerdenim. Hoca'nın anlattığı sonuçlar dehşet verici. Yazıyı koyma nedenim de konunun uzmanının bilgilerinin paylaşılması.

İşin diğer yönleri, -uluslararası boyutları nedeniyle tamamlanmasında sorun olması- ayrı. Esas sorun Marmara elden gidecek, İstanbul elden gidecek.

İtirazım Kanal yapılmasına karşı çıkmayı sadece siyasi bir tavır olarak algılamak.

Bu, Kanal İstanbul projesi Marmara'nın ölümü, İstanbul'un da yıkımı projesidir. Türkiye için siyaset üstü bir meseledir.

O nedenle de rant kavgasından, siyaset itişmesinden önce kendi yaşama hakkımıza sahip çıkma meselesidir.

Böyle düşünmem nedeniyle yazıyı açtığınız konuya ekledim.

*

Ö. T.

« Yanıtla #5 : Mart 16, 2016, 14:01:19 »
İmzaladım.
*

O. A.

« Yanıtla #6 : Mart 16, 2016, 14:09:22 »
Turkiye Cumhuriyetini Denizciler Yonetmeli
*

Ö. T.

« Yanıtla #7 : Mart 16, 2016, 14:20:14 »
geçenlerde bir kanalda, henüz projesinin olmadığından söz ediliyordu
*

H. E.

« Yanıtla #8 : Mart 16, 2016, 15:18:01 »
Bence açılsın.

Karadeniz, Sapanca, İzmit Körfezi kanalı da açılsın.

Git bak oralar, toz, çamur, börtü böcek kaynıyor. Mis gibi beton olur her yer. Tekerlerimiz çamurlanmadan tertemiz gider, mangal yapar döneriz. Çeri çöpü de kanala atarız. Sinek olmaz, deniz götürür. Medeniyet bu.

Kanalın yanına komple çay bahçesi yaparız. Yeşil, mavi ledli, florasanlı. Zabıta yıkmaya gelince üstümüzü soyunup "Leaayn" diye damına çıkar kiremit atarız. Olmadı kendimizi yakarız. Her yere Türk bayrağı, devlet büyüklerimizin fotoğrafını asarız.
İnşaat olur, bereket olur.

İyidir yani.
*

F. T.

« Yanıtla #9 : Mart 16, 2016, 16:38:20 »
Bence açılsın.

Karadeniz, Sapanca, İzmit Körfezi kanalı da açılsın.

Git bak oralar, toz, çamur, börtü böcek kaynıyor. Mis gibi beton olur her yer. Tekerlerimiz çamurlanmadan tertemiz gider, mangal yapar döneriz. Çeri çöpü de kanala atarız. Sinek olmaz, deniz götürür. Medeniyet bu.

Kanalın yanına komple çay bahçesi yaparız. Yeşil, mavi ledli, florasanlı. Zabıta yıkmaya gelince üstümüzü soyunup "Leaayn" diye damına çıkar kiremit atarız. Olmadı kendimizi yakarız. Her yere Türk bayrağı, devlet büyüklerimizin fotoğrafını asarız.
İnşaat olur, bereket olur.

İyidir yani.

Sapanca Gölünün güney kıyısı ıslah adı altında belediyemiz tarafından yürüyüş yolu yapıldı. Çok ferahladı heryer, mis gibi beton kokusu paha biçilemez. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #10 : Mart 16, 2016, 16:49:34 »
Aşırı hızdan moderasyona girdik sanırım! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ama gugılda venedik kanallarının kurutulup islah edilmesi, eğri pisa kulesinin düzeltilmesi, bitmeyen la sagrada familia kilisesinin bitirilip halka açılması ve amsterdam sokaklarının ahlaka uygun hale getirilmesi projelerini arayıp bulup gurur duyabiliriz sanırım..

Gelecek nesiller (gelebilirlerse!) bize çok küfredecek onu biliyorum..
*

K. Ö.

« Yanıtla #11 : Mart 16, 2016, 16:57:59 »
Aşırı hızdan moderasyona girdik sanırım! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Uzun "ampul" ler açık, çevirmeye girersen olur tabi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Kapatsaydın, seyretmeye devam ederdik.
*

E. D.

Kanal İstanbul
« Yanıtla #12 : Şubat 16, 2017, 21:29:43 »
Korsanlar, biliyorsunuz Kanal İstanbul'un yapım çalışmaları yakında başlayacak.
*Bu kanalın ülkeye ticari getirileri ya da götürüleri,
*Karadeniz'le  Marmara arasında açılacak yeni bir boğazın ekolojik denge üzerine yapacağı olumlu ve olumsuz etkileri,
*Ticari gemi trafiğinin tamamen İstanbul boğazı dışına taşınacağı düşüncesini baz alarak, bunun yelkenciliği ve yelkencileri ne yönde etkileyeceği konularını tartışsak nasıl olur?
*

R. E.

« Yanıtla #13 : Şubat 16, 2017, 22:45:47 »

Konu daha önce konuşulmuştu.. Hatta imza kampanyası bile yapılmıştı..

Ben de bir uzmanın, Prof. Dr. A. Cemal Saydam'ın makalesini paylaşmıştım.

Bunların ışığında şu söylenebilir.
1- Koku alma duyunuzu aldırırsanız Marmara Denizi'nde yelken yapabilirsiniz.

2- Çürük yumurta kokusuna tahammülünüz kadar Marmara Denizi'nde yelken yapabilirsiniz.

başka öneriler varsa 3-4-5 diye devam edilebilir..

*

C. İ.

« Yanıtla #14 : Şubat 16, 2017, 22:46:34 »
   Erdal kaptanım,
  Bu konuda yazışmalar olmuştu. Pof. Dr. Cemal Saydam'ın bu konuda çok değerli bir
makalesi de vardı. Çevreye vereceği sayısız zararları yazıyordu.
 Bu kanal meselesi çok eski yıllara dayanıyormuş. Montrö antlaşması, kıyısı olmayan
ülkelerin savaş gemilerine koyulan sınırlamalar, gibi konular işin içinde.
Ben o konuyu bulamadım. Belki bir arkadaşımız tekrar ortaya çıkarır.
Selamlar.